תחקיר מוסיקלי מאת דודי פטימר- סיפורה המלא של להקת הנסיכים

רשומה רגילה

סיפורה המלא והאמיתי (!!!)  של להקת הנסיכים- PRINCES OF ISRAREL –– כותב:דודי פטימר

 כחוקר הרוק הישראלי לתולדותיו, אני נפעם כל פעם מחדש להישאב בחזרה לשנות ה60, אותן שנים קסומות בהן שלטו בארץ להקות הקצב הישראליות: צעירים שהעריצו את אלביס,קליף ריצ'ארד,הביטלס , הSHADOWS וכו' ולגלות שלכל הלהקות היה מן המשותף : לעשות רוקנרול משל עצמן בישראל.

הלהקה עליה אכתוב עתה ממצאי תחקירי המוזיקלי עליה היא אחת כזו, אך היא גם זו ש"עשתה את זה"- הגשימה את חלום הרוקנרול האולטימטיבי של כל בחור צעיר בסיקסטיז : חבר'ה צעירים שהתקבצו יחד והקימו להקה, בהתחלה להקת קאברים לשירי הרוק הפופולאריים שרווחו בתקופה ההיא ולאחר מכן שירים מקוריים משל עצמה , שירים שלא נפלו מהשירים שזכו לגרסאות הכיסוי. אני שמח וגאה להציג את סיפורה של להקת הנסיכים – מלהקות הרוקנרול הראשונות בישראל אם לא ה-ראשונה. 

לצורך תחקיר, נפגשתי עם מייסדי הלהקה: איציק בן טוב ,שחזר לחופשת מולדת משוודיה, שם מתגורר ב50 שנה האחרונות, ועם שמוליק בר עוז בביתו של בר עוז. בן טוב אסף אותי לביתו של בר עוז, ובטרם התחלנו את התחקיר, כבר היה ניכר הקסם, כמו שניהם חזרו לאותם נערים בני 18 חדורי חלום רוקנרול. ישבנו באולפנו הביתי של בר עוז ועוד לפני הראיון התחקירי, בר עוז ניגן שיר שמאוד אהוב עליי אישית MY RIFLE MY PONY AND ME מהסרט "ריו בראבו" (1959) בכיכובם של ג'ון ויין ו2 אלילי נוער שלי בעצמי : ריקי נלסון ודין מרטין עליהם השלום. לאחר שנהנינו בהשתובבות על השיר הזה, התחלנו את התחקיר. אני גאה להציג את סיפורה המלא והאמיתי של להקת הנסיכים.

שמוליק בר עוז נולד בתל אביב בשנת 1944, דור שביעי בארץ ואיציק בן טוב, יליד 1943,דור שלישי בארץ, נולד בירושלים וגדל בקיבוץ דן.  השניים הכירו לראשונה בצבא לקראת סוף שנת 1962: איציק בן טוב היה פקח טיסה והתגורר אותה עת ברמת אביב ושמוליק בר עוז היה מכונאי "ווטור" (מטוס הסילון הראשון שישראל קיבלה מהצרפתים). שמוליק בר עוז החל ללמד עצמו לנגן בבית הספר הטכני והושפע משיריו של אלביס,קליף ריצ'ארד,ריקי נלסון,ביל היילי,אברלי בראדרס וכו'. בן טוב החל לנגן (לימד עצמו לנגן ובהמשך לימד את בר עוז קצת אקורדים וכו') כבר מגיל 12 בקיבוץ דן שירים ישראלים שהלכו בקיבוץ: הדודאים,האחים שלם,הבה נגילה,הורה וכו'. רק בהיותם בצבא החלו לנגן את שירי הרוקנרול . בר עוז נזכר באמצע הראיון בשיר חביב עליו במיוחד של אלביס מאותן שנים LITTLE SISTER (שאלביס הקליט ב1961). כאמור, השניים הכירו בצבא והחלו להופיע ולנגן ביחד במועדון של הבסיס, בבית הקפה בטבעון (בדרך לבסיס) והופיעו כצמד. יש לציין כי כבר אז השניים ניגנו על גיטרות חשמליות עבות נפח, שכן לאחר "שיגעון הSHADOWS" (להקת הליווי של קליף ריצ'ארד) ששטף את הארץ, החלה תופעת הבאת הגיטרות החשמליות לישראל. לאחר מכן הצטרף לבר עוז ובן טוב בצבא מתופף בשם מג'אר שניגן יחד איתם בהופעות בבסיס. עוד לפני שהפכו לצמד והחלו לנגן ביחד, בן טוב ניגן עם חבר אחר שלו,שמוליק ארוך (מהמוזיקאים החשובים של ישראל) ועוד מתופף.

הנסיכים הראשונים 1965

לקראת סוף שנת 1963, כשהשניים היו כבר משוחררים , בר עוז הכיר בחולון שני נגנים (מתופף וגיטריסט) בשם יהודה ואמיל שהרבני וכך קמה להקה: שמוליק בר עוז, איציק בן טוב, אמיל שהרבני (מתופף) ויהודה שהרבני (עוד היה בצבא ומעת לעת פה ושם ניגן עם החבר'ה אך לא היה חלק קבוע בלהקה). החבר'ה רצו לקרוא ללהקה בשם קלאסה ומכיוון שהייתה כבר להקת האריות, בחו"ל הייתה להקת החיות , הם החליטו לקרוא לעצמם הנסיכים. לאחר מכן, הצטרף ללהקה משה מולכו ז"ל, שהחבר'ה כינוהו הגיטריסט "החרשן" (היה פרפקציוניסט והתאמן הרבה על הגיטרה כדי לנגן פיקס). משה מולכו ז"ל, היה כבר חבר בלהקת קצב בשם "סילוני הטוויסט" ולאחר שזו התפרקה הוא הצטרף לנסיכים והביא עימו שכן שלו וחבר נוסף מהלהקה: הבסיסט מאיר אזולאי ז"ל,וכך נולד הגלגול הראשון של להקת הנסיכים: שמוליק בר עוז, איציק בן טוב, אמיל שהרבני, משה מולכו ז"ל ומאיר אזולאי ז"ל. בן טוב היה הסולן.

השנה: 1963. הלהקה החלה להופיע במועדונים בת"א,יפו,רמלה: פסאז' תמר, המועדון על הגג של פליקס אוחנה ז"ל,המועדון ברמלה אצל סמיר. הלהקה עשתה חזרות אצל מאיר אזולאי ז"ל בבית בחולון וכל השכונה הייתה באה לשמוע את להקת הנסיכים עושה חזרות. החזרה הייתה מתנהלת כך: שומעים תקליט חדש של להקה שיצאה,כדוגמת הביטלס, וחורשים את התקליט בפטיפון שוב ושוב ומנסים להוציא את האקורדים והצלילים שיישמע בערך כמו המקור (=מספיק טוב לקהל שבא להופעות). אגב ביטלס, כשהחבר'ה שמעו לראשונה את הביטלס הם "נגנבו", מיד הלכו לספר לעשות החלקות לשיער להידמות לביטלס,היו קונים ת'תקליטים שלהם ולומדים שיר אחר שיר בעל פה. השיר הראשון של הביטלס שהם הכירו בארץ היה TWIST AND SHOUT (קאבר של הביטלס מ1962 לשיר של הisley brothers ) .הם החלו בשלב זה לעשות חזרות בעיקר על  שירי הביטלס,ROLLING STONES, הקינקס, הSHADOWS , קליף ריצ'ארד וכל מה ש"הלך בארץ" בזמנו. באותן שנים, להקת הנסיכים נחשבה ה-להקה בארץ,לצד האריות, כי עד אז , רוב הלהקות היו מנגנות נעימות רוקנרול אינסטרומנטליות (להוציא את צאל יונגרייז וההדים שהביאו את הרוקנרול בתחילת שנות ה60 לישראל, אך לא היו להקה "ביטלסית" ישראלית אלא יותר "אלביסית" ישראלית). כשהלהקה הופיעה בפסאז' תמר , ההופעה הייתה אמורה להסתיים ב12 בלילה , אך הם נשארו עד 1 , כי שאר להקות הקצב שסיימו ב12 , הלכו לפסאז' תמר לשמוע את להקת הנסיכים (כך בן טוב סיפר לי ובדיוק גם דני אנג'ל מלהקת הכוכבים הכחולים סיפר לי, שכדי לשפר להקתם הלכו לשמוע את הנסיכים). בן טוב נזכר שלא היה ערב שהלהקה הופיעה ולא עף כיסא או שולחן, לכן ללהקה היה דרך קבע שומרי ראש ("בריונים" ששמרו עליהם ).

הלהקה ניגנה מתקופת אחרי הצבא של בר עוז ובן טוב ועד המעבר למועדון ה"סירונית" (מיד בהמשך כתוב על כך) יחד עם כוכב הזמר היווני אריס סאן ז"ל ,ליוו את אריס סאן (בהרכב לא מלא: איציק בן טוב,שמוליק בר עוז,מאיר אזולאי ז"ל ואליעזר בואנו ועוד מתופף נכה): אריס היה נותן קטע יווני והנסיכים היו שרים רוקנרול . לאחר מכן, בין השנים 1964-1966 הלהקה עברה לנתניה,לנגן קבוע במועדון ה"סירונית", ליד חוף הים בנתניה, ובעל המועדון שכר להם דירה שם, והם נקראו "נערי החוף". (הנסיכים=נערי החוף)הנסיכים 2.

הלהקה הפכה להקת הבית וניגנה ערב ערב שם בהצלחה רבה , ושם גם התמקצעה יותר ויותר מבחינה מוזיקלית. בן טוב נזכר בקטע הומוריסטי,כי באחת ההופעות בסירונית, ניגש אליהם שולמן (שעליו הוטבע המונח "שולמן ישלם") וביקש להיות שומר ראש שלהם. ערב אחד , חברי הלהקה ישבו בבר והזמינו קולה, ושולמן ישב לידם והזמין משקה ולא שילם, והברמן ניגש אליו  ואמר:"אדוני אתה צריך לשלם", ושולמן אמר לברמן : "תגיד סליחה", הברמן ניגש לבעל הבית וזה אמר לו "עזוב אותו,זה בסדר".

ובחזרה לסיפורינו, חברי הלהקה הופיעו  בנתניה והתגוררו שם, מלבד משה מולכו ז"ל, שאימו לא אהבה ת'רעיון שלא יגור בבית (מתוך דאגה לאורח חיי הלילה) והוא היה היחיד שחזר הביתה ערב ערב. באחת החזרות של הלהקה, הפעם בביתו של מולכו ז"ל, הלהקה הקליטה עצמה בטייפ רקורדר-טייפ סלילים  "גרודינג" ב1965 ומתוך אותה הקלטה היסטורית בביתו של מולכו ניצלה הקלטת WHEN YOU KNOW שיר מקורי של הלהקה (יש לי אותו) שהקליט אלי שוורצמן. לימים, נטען בשוגג באתר "מומה" (אנציקלופדית הרוק הישראלי) ובתכנית הרדיו "למרות הכל"-סיפורו של הרוק הישראלי" בגל"צ שהוקלטו עוד מספר שירים של הלהקה בגלגולה הראשון , כולל קאברים לקינקס ושיר בעברית "כשניפגש", אך חברי הלהקה בר עוז ובן טוב אמרו כי זו טעות, וזה לא הם בהקלטה,לא נשמע כמוהם ולא היה ולא נברא מעולם.כמו כן הנסיכים מעולם לא הקליטו שיר בעברית. נכון שהם שרו שיר אחד מהשירים האלה,אך לא הקליטו אותו מעולם בהרכב זה ("נערי החוף", הנסיכים בגלגולם הראשון) אלא רק בהופעות. 

בשלב זה,ב1965, ללהקה כבר היה אמרגן ממולח בשם פליקס אוחנה ז"ל, שסידר להם חוזה הקלטות בCBS לעשות תקליט והיו הלהקה הראשונה שזכתה בכך. החבר'ה נכנסו לסטודיו .פליקס ביקש מהלהקה לנגן "כאסח" והם ביצעו  3 שירים של הקינקס  וזרקו אותם מהסטודיו, כי פליקס הבטיח לסטודיו שהלהקה תבצע שירים מקוריים בעברית ובמקום זה הם ניגנו קינקס כמוI WONDER WHERE MY BABY'S TONIGHT,SO TIRED וכו'.

לאחר מכן, בא פליקס ב1966 ואמר כי הוא רוצה להחליף את מאיר אזולאי ז"ל (שלא ידע לשיר כ"כ והיה מזייף בשירה) בדני שושן (בסיסט ששר שהיה בלהקת היהלומים), ובן טוב,שהתנהג חבר טוב, אמר לפליקס שאם מאיר יוצא, גם הוא יוצא, בר עוז רצה גם לצאת אך חברי הלהקה סירבו לתת לו לצאת כי הוא היה נשוי טרי והיה צריך לפרנס משפחה.וכך, לקחו את יהודה שהרבני במקום בן טוב ודני שושן במקום אזולאי. כך נולד הגלגול השני של להקת הנסיכים : שמוליק בר עוז, אמיל שהרבני,יהודה שהרבני, דני שושן ומשה מולכו ז"ל.

השנה: 1966.בן טוב אמר לאזולאי, שבמשכורת האחרונה מ"סירונית" הם יקנו כרטיס לאונייה וייסעו לגרמניה להקים שם להקה חדשה. מאיר ובן טוב נכנסו לגרמניה לראות את הלהקות המקומיות וחטפו "שוק" מלראות את המקצועיות של הלהקות שם ולא ידעו איך לעכל את המפה המוזיקלית שם בכדי להשתלב. באחד המועדונים בגרמניה, היה שם ישראלי שהציע להם לקנות אוטו ולעשות סיבוב באירופה :וכך הם קנו רכב ב200 דולר טאונוס מודל 1963 ויצאו לטיול. במהלך הטיול הם הגיעו לדנמרק ותכננו לאחר מכן לחזור ארצה. מאיר אזולאי ז"ל, שראה שהגבול לשטוקהולם ,שוודיה, קרוב אליהם, הציע שיקפצו לשם לבקר מעריצות של הלהקה מ"סירונית" (שם של אחת מהן היה לולה) שגרו בשטוקהולם ונתנו להם מספרי טלפון וכתובות.וכך קרה.

הם הגיעו לבית אחת המעריצות ואמא של זו, חטפה "חום" כשראתה אותם ואמרה שלא מוכנה שיתארחו אצלה,אך נשארו ל-2 לילות עד שיסתדרו. לולה סידרה לחבר'ה חבר שלה שעובד בבית חרושת ליד שטוקהולם ובאותו יום הם קיבלו רישיון עבודה,דירה ועבודה. זה היה בית חרושת לצלחות ובן טוב קיבל עבודה לצייר על הצלחות. כשהם הגיעו לבית חרושת, בעבודה הם הכירו חבר'ה ואחד מחבריהם לעבודה ,שלא היה מנגן, אך היה לו חבר שמנגן על גיטרה ולחבר הגיטריסט היה חבר שמנגן על תופים וכך הם הקימו לאט לאט להקה : שם הלהקה BEN'S GROUP היה להם אוטו שעליו היה כתוב BEN'S GROUP ולאחר חזרות הם החלו להופיע במועדוני נוער. BEN'S GROUP בהרכבה הראשון פעלה מ1966-1969.. שם,בשטוקהולם היה מועדון בשם "הבית הלבן" שם כל הלהקות והזמרים הגדולים היו שם : SMALL FACES עם רוד סטיוארט,הSEARCHERS,ג'ימי הנדריקס וכו' ובן טוב ואזולאי ראו את כל ההופעות הללו. לאחר מכן, בן טוב הכיר בחורה בשבדיה ועבר להתגורר במקום אחר עם הבחורה, והלהקה התפרקה. אזולאי חזר ארצה והתחתן , והחל לעבוד במכון הרישוי בבעלותו של שוליק בר עוז (מעל 40 שנה יש לבר עוז מכון רישוי).

לאחר מכן בן טוב הקים שוב להקת BEN'S GROUP עם חבר'ה מקומיים שם והמשיך להופיע ולהקליט בהצלחה בשבדיה עם גלגולים שונים של BEN'S GROUP , הוא במקצועו מעצב שיער אך עדיין מוסיף להקליט ולהופיע. בינתיים, בישראל, להקת הנסיכים בגלגולה השני , נסעה ב1967 לגרמניה לסיבוב הופעות שזכה להצלחה גדולה (אף היו להקת החימום של ג'ימי הנדריקס כשניגן בגרמניה) ושם הכירו מפיק גרמני שהקליט להם 2 תקליטונים שאחד מהם מ1967 עם השירים : WHEN YOU KNOW וtry to understand  (שביצעו בהרכב הראשון אך רק בהרכב השני הוקלט ) העפיל למקום העשירי  במצעד הפזמונים הגרמני.היה עוד תקליטון שהקליטו בשפה הגרמנית. לאחר מכן, בגרמניה, אמו של מולכו ז"ל, דרשה שיחזור לישראל והלהקה חזרה בעקבותיו, שם זכתה להצלחה ענקית בסינרמה,ובכל המועדונים הנחשבים. הלהקה רצתה לחזור לגרמניה להמשיך להקליט ולהופיע, אך דני שושן, שבאותה תקופה התחבר ללהקת האריות  ומאוחר יותר הצ'רצ'ילים, רצה להישאר בארץ, ומולכו ז"ל גם נשאר בארץ, והלהקה צירפה את מאיר רוזן (קלידן וכנר) והם נסעו ארבעה לסיבוב הופעות בחו"ל- גלגול שלישי של להקת הנסיכים: שמוליק בר עוז, אמיל שהרבני,יהודה שהרבני ומאיר רוזן. הם הופיעו לגרמניה וזכו להצלחה ולאחר מכן חזרו לביקור בארץ, ואז , ב1970, הוקם הגלגול הרביעי של להקת הנסיכים כשצירפו שוב את מאיר אזולאי ז"ל ללהקה ואת גרי אקשטיין, ועוזי בויאנג'ו המתופף במקום אמיל שהרבני . 

ההרכב (גלגול רביעי של להקת הנסיכים) נקרא "פניקס" וחבריו היו: שמוליק בר עוז, עוזי בויאנג'ו,מאיר אזולאי ז"ל, גרי אקשטיין ויהודה שהרבני. הלהקה נסעה לגרמניה לאבי עופרים שהקליטם באולפן והקליטו 3 שירים שכתב גרי אקשטיין , שלא יצאו מעולם על תקליט רשמי, אם כי יצאו על תקליט בכמות אישית שחולק לחברי הלהקה וחבריהם בלבד. הלהקה עזבה את אבי עופרים והחלה להופיע במועדונים בגרמניה בהצלחה רבה, ופתאום עוזי בויאנג'ו החליט לחזור ארצה לחתונה של משה בויאנג'ו אחיו, ואז הלהקה לא הצליחה למצוא מתופף חלופי שימלא כראוי את מקומו של עוזי בויאנג'ו וכך ב1973 הלהקה התפרקה. בשלב זה בר עוז משמיע לנו את שירי פניקס – הדמואים המקוריים הגאוניים ללהקה הזו והחזיר אותנו אחורה לשנת 1971 – שיא הרוקנרול של הלהקה מבחינה מקצועית ומוזיקלית.

וחזרנו לשלב "מה עשית אחרי התפרקות הנסיכים"? , ובכן ,בר עוז הצטרף ללהקת הסולנים של דוד קימחי ועד היום מוסיף להופיע ולנגן במספר הרכבים, בין השאר יחד עם אחותו עליזה אביב ונחום פרפקוביץ' . איציק בן טוב כמצויין לעיל, מעצב שיער מזה כ40 שנה, ועדיין ממשיך להופיע ולהקליט שירים , ממש כמו בשנות ה60 .מאיר אזולאי ז"ל נסע לצרפת וגר שנים רבות שם עד שנפטר מסרטן. משה מולכו ז"ל גם גר בלוס אנג'לס שנים רבות ונפטר.

זהו סיפורה המלא של להקת הנסיכים בארבעת גלגוליה. אמנם חלק מחברי הלהקה אינם עימנו עוד בחיים, למרבה הצער, אך כאן נכנס כוחה של המוזיקה: השירים, הזכרונות,החוויות שהם חוו ביחד ולחוד ותועדו בביוגרפיה זו, יישארו לנצח נצחים. עכשיו אם תסלחו לי, אלך להאזין לסליל ההקלטה של WHEN YOU KNOW בביצוע להקת הנסיכים בגלגולה הראשון ולחזור לשנת 1965, 22 שנה בטרם נולדתי.

הנסיכים תמונת תחקיר

הביוגרפיה מוקדשת גם לזכרם של משה מולכו ז"ל ומאיר אזולאי ז"ל.

 מצורפת הקלטה נדירה שלא יצאה מעולם על דיסק או על תקליט של להקת הנסיכים הראשונה בשם : WHEN YOU KNOW -בלעדי לארכיון המוסיקלי של דודי פטימר

http://www.youtube.com/watch?v=wgjK4YVGK6I

כתב,ערך,תחקר,וראיין: דודי פטימר, חוקר מוזיקלי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s