סיפורה של להקת הנמרים- הלהקה הראשונה של יהודה פוליקר ואלי לב- כותב:דודי פטימר

רשומה רגילה

הנמרים 68

כחוקר מוזיקלי, אני מתעסק יומם וליל בליקוט חומרים ואיסוף מידע, על להקות ושמות של נגנים,זמרים ואף תמונות מאותן שנים חשובות בתולדות המוזיקה בישראל. המרדף אחר הידע והמידע ותיעוד ושימור המוזיקה ומתן הערכה וכבוד ליוצרים הישראלים לא מסתיים אף פעם. מקרה אחד שקרה לי היה סיפורה של להקת הנמרים. במהלך אחד ממחקריי, נתקלתי בתמונה מקסימה של חבורת צעירים בגיל העשרה לחייהם, חמושים בגיטרות חשמליות ובלוק "ביטלסי" טיפוסי .

הנמרים שנת 1968

אחד מהפרצופים היה לי מאוד מוכר אך לא הייתי בטוח שזה הוא. לאחר מחקר ועבודת "חפירה מוזיקלית" , נתברר לי כי זהו יהודה פוליקר. בדיוק כפי שחשדתי. וכך הגעתי לסיפור מקסים ומלא עניין על אחת מלהקות הקצב החשובות ביותר שיצאו בשנות ה60 ממגדל העמק: להקת "הנמרים". הלהקה למעשה הייתה ניצניה של קריירה מוזיקלית מצליחה ורבת שנים של 2 מחבריה : האחד,אלי לב, שהחל כסולן בלהקה ועבר להקות רבות מאז בהן קצר שבחים על ביצועיו המוזיקליים וקולו המיוחד ואף הקליט ב1998 אלבום ברומנית משירי אייל גולן ואתניקס,שזכה להצלחה רבה בקרב חובבי המוזיקה. והשני, יהודה פוליקר, אחד מהמוזיקאים החשובים ביותר בתולדות מדינת ישראל.

כאן אני, דודי פטימר, מציג את סיפור להקת הביכורים שלהם:"להקת הנמרים".

 הנמרים

סיפורינו מתחיל במגדל העמק, שנת 1966 . ארבעה חברים החליטו להקים להקת קצב, כפי שהיה נהוג באותן שנים, ולנגן ולשיר בה מיטב להיטי התקופה של אלביס,קליף ריצ'ארד,טום ג'ונס, שירים איטלקיים (מסאן רמו), צרפתיים וכו'. מכיוון שבאותן שנים נוצרה נורמה לכנות את הלהקות בשמות של בעלי חיים כדוגמת "האריות", החליטה רביעיית המופלאים  לקרוא לעצמה : "להקת הנמרים". חברי הלהקה היו : ז'וז'ו אוטמזגין, בבר מיארה, דודו אסולין       מרקו וג'רי קליין שהיה הסולן. לעיתים בהופעות הצטרף אליהם מאיר כהן הקלידן. וכך ,הלהקה החלה לצבור קילומטראז' של הופעות במועדונים באיזור מגדל העמק וטבעון. בשנת 1967, לאחר מלחמת ששת הימים, ללהקה הייתה הופעה בבריכה בטבעון.( בזמנו,הופעות בבריכות בקיץ היו נהוגות מאוד בקרב להקות הקצב, בחורף -מועדון ,בקיץ- בריכה) . באותה הופעה נכח עולה חדש מרומניה בשם אלי לב , שבמהלך אחד השירים הוזמן ע"י חברי הלהקה לעלות לבמה ולשיר איתם שיר, הוא ביצע שיר של טום ג'ונס וזכה לתשואות מהקהל ומחברי הלהקה שהתלהבו ממנו כל כך עד כי הזמינוהו להצטרף ללהקתם כסולן . וכך היה .

יש לציין כי סבל הלהקה היה בחור שאפתן ונמרץ בשם מחלוף לוגסי, שכינה עצמו מייק. לאחר כמה שנים הוא יקים להקת רוק בעצמו בשם "מייק והגולדסטארים" , ולאחר מכן את להקת "פרפר אטומי".

בסוף 1967 , באחת מחזרות הלהקה בצריף במגדל העמק, הגיעו 2 בעלי מועדון  במרכז נהריה, מועדון "מקסיקנה" , שהתלהבו מאוד מהלהקה והחתימו אותה על חוזה לעונת הופעות ערב ערב במקסיקנה. וכך , חברי הלהקה הגיעו לנהריה. מכיוון שלא היה להם כסף לשכור דירה, חברי הלהקה ביקשו מבעלי המועדון רשות לישון על רצפת המועדון אחרי ההופעה ואחרי סגירת המועדון. זה מה שקרה בחודש הראשון עד שהם קיבלו את המשכורת הראשונה ויכלו להרשות לעצמם לשכור חדרים. נהריה באותן שנים הייתה מאוד תוססת בסצינת חיי הלילה והלהקות : במלון קרלטון הופיעה קבוע להקת ה"רינגוסטאר" (להקתו של אלי עובדיה שקלידנה היה  מרקו מכר, שהיה מוזיקאי מחונן שאף הלחין לגבי שושן את הלהיט "להשתטות לפעמים",היה חבר בהרבה להקות,ביניהן ה"סול מן","משה נוי והדולפינים" ולאחר מכן פתח קריירת סולו כקלידן וזמר ) , במועדון ה"פינגווין", הופיעו "נערי החצר" (של עוזי אברהם) .

הנמרים 68 תמונה

חברי להקת הנמרים נהגו ערב ערב להאזין לכל הלהקות המקצועיות שהופיעו במועדונים כדי להבין איפה הם נמצאים מבחינה מוזיקלית והבינו כי על מנת להצליח וליצור "שם" מקצועי הם צריכים להתקדם. וכך החלו מספר שינויים בלהקה : ללהקה צורף  קלידן מוכשר ומקצועי בשם אבי פוגל , שלאחר כמה הופעות שם לב שהגיטריסט ז'וז'ו אוטמזגין הוא אחלה בחור אך לא מנגן באופן מקצועי ("חלש" יחסית לשאר הגיטריסטים של שאר הלהקות) כ"כ וכך בכאב רב הלהקה נפרדה מז'וז'ו וצירפה חבר של פוגל ,  עלם חמודות בן 18  מקריית חיים ,בשם יהודה פוליקר שהיה גיטריסט ברמה הגבוהה ביותר וכך הלהקה הפכה מקצועית יותר ומוצלחת כשהרפרטואר מנה: ביטלס,טום ג'ונס,סאן רמו וכל השלאגרים שהיו פופולאריים ב1968 ! .

הנמרים 1968 עם פוליקר ימני

יהודה היה שר את השירים ה"כסאחיסטיים" כמו לד זפלין, סגול כהה וכמה שרים יונים בחתונות , ואלי לב היה שר את השירים הרומנטיים וה"פחות רועשים". ב1969 , אבי פוגל עזב את הלהקה מסיבות אישיות וללהקה  הצטרף קלידן פולני מטבריה בשם מיכה שקד (במקור שמו היה מיכה שוורצברג ושינה אותו בתקופת "הנמרים" למיכה שקד ולאחר פירוק הנמרים וניסיון כושל להתחיל קריירת סולו , שינה שמו למיכה שובל והקים עם פוליקר את להקת "ברקת" באמצע שנות ה70) .

וכך חברי הלהקה נכון לסוף 1969  היו : אלי לב, יהודה פוליקר,מיכה שקד,בבר מיארה ודוד אסולין . ב1969, איציק כוכב, הבעלים של קפה "צור עכו" (שותפו של שמעון, אחיו של ג'קי סבג ז"ל שיחד עם איציק החתימו את הלהקה במקסיקנה ב1967)  בו הלהקה נהגה להופיע דרך קבע, מאס בשם "הנמרים ", ויצא בפרסום ענק שבימי שישי מופיעה בקפה "צור עכו" להקת ״הביט בנד בלוז״ עם הזמר ״ג'יוליאנו״ (מכיוון שנודע לו ששמו של אלי לב מרומניה זה יוליאן ולא אלי ) .

הנמרים עם יהודה פוליקר

ב1970 אלי לב, התחתן ואישתו הייתה בהריון והיה צריך לדאוג לרווחת המשפחה החדשה שלו , בדיוק באותה עת הלהקה קיבלה הצעה לחוזה הופעות ב"מועדון פאר" ברמלה, אך אלי אמר להם שהוא נשאר בנהריה ושימשיכו בלעדיו כי הוא צריך לדאוג לכלכול וביסוס משפחתו. וכך, הלהקה של ג'יוליאנו נסעה לרמלה ללא ג'יוליאנו, הופיעה זמן קצר תחת השם FBI והתפרקה.

כעבור כמה שנים פוליקר ומיכה שקד/שובל חברו יחדיו והקימו את להקת ברקת . אלי לב, המשיך בקריירה המוזיקלית ועבר מספר להקות שהמוכרות שבהן הן "רוננים" ו"אסקימו לימון" וממשיך להופיע עד היום .במקצועו הוא הבעלים של  "לב מדיקל – מרפאת פדיקור רפואי" – הפדיקוריסט המדופלם ןהמצליח ביותר בתחומו. לדאבוננו הרב, הלהקה מעולם לא הקליטה (אף לא בהקלטה ביתית) שיריה ואין תיעוד או אזכור לקיומה מלבד מסמך זה .זה היה סיפורה של להקת הנמרים- אחת מלהקות הקצב המצליחות ביותר שיצאו ממגדל העמק בשנות ה60.

תודתי הרבה נתונה לאלי לב (ג'יוליאנו) על המידע והעזרה בכתיבת הביוגרפיה.

 התמונות המצורפות שייכות לארכיון המוסיקלי של דודי פטימר .

כתב,ערך,תחקר וראיין: דודי פטימר.

כל הזכויות שמורות לדודי פטימר.

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “סיפורה של להקת הנמרים- הלהקה הראשונה של יהודה פוליקר ואלי לב- כותב:דודי פטימר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s