סיפורה המלא של להקת הכוכבים הכחולים- מלהקות הקצב החשובות בישראל- כותב:דודי פטימר

רשומה רגילה

הכוכבים הכחולים לוגו מקי הצלם

הפעם מחקרי המוזיקלי מתמקד באחת מלהקות הקצב הראשונות שעשו היסטוריה ונכנסו לאולפני ההקלטה , בתחילה בכדי ללוות זמר ישראלי מפורסם (ובכך נכנסו לקונצנזוס) ובהמשך בהקלטת תקליט משל עצמם. הלהקה היא להקת ה"כוכבים הכחולים"- מפעל חייהם של האחים דני ורולי אנג'ל, שפעלה בין השנים 1962-1979 ,זכתה להצלחה רבה וקצרה שבחים רבים. לצורך המידע על הלהקה וכתיבת הביוגרפיה המלאה והמדוייקת שלה, פגשתי ותחקרתי (כל אחד בנפרד) את חברי הלהקה בכל אחד מגלגוליה : דני אנג'ל (מהקמת הלהקה ועד סופה), סמי וילה (חבר הלהקה עת הקלטת תקליטונה הראשון), וגידי סיוון (חבר הלהקה מתחילת שנות ה70 ועד סיומה) , ובניתי תחקיר מקיף המציג את סיפורה המלא של להקת הכוכבים הכחולים. זה סיפורה:

 

סיפורינו מתחיל בשנת 1962. בחור צעיר בשם רולי (ישראל) אנג'ל מחולון החליט להקים להקת קצב יחד עם חבריו : אילן דודמן (גיטריסט) אלי ברוך (בס) ומתופף בשם טינו. באותה עת, דני אנג'ל, אחיו הגדול של רולי, שהיה קדט באניית הסוחר "הר סיני" , חזר לישראל לאחר הפלגה של שישה חודשים ללא עגינה בישראל. דני, שראה שרולי אחיו וחבריו הקימו להקה ,מיד התלהב מהרעיון ומיד באמביציה גדולה הציע עצמו לסדר ללהקה הופעות ומעת לעת לעלות לשיר בקול שני עם אחיו רולי,שהיה הזמר המוביל של הלהקה.דני ורולי, שהיו לפני צבא,עבדו במלון דן, שם הקונדוקטור של המלון היה צועק להם" HEY BLUE STARS "ומכאן נולד שם ללהקה החדשה: "הכוכבים הכחולים". לימים הלהקה החליפה את טינו המתופף והצטרף במקומו ויקטור צפדיה. חוץ מגיטרות אישיות ותופים אישיים, לא היה ללהקה כל ציוד להופעות כגון מגברים ומיקרופונים וכו'.וכך ,התגלגלו העניינים והלהקה החלה להופיע ולצבור ניסיון על במה וניסיון מוזיקלי, כשבינתיים ,דני הפך לחלק קבוע מהלהקה כזמר שני שמבצע קולות לרולי אחיו.

הכוכבים הכחולים 1967

הם  לקחו את הלהקה צעד אחד קדימה , ואז כמובן אז החלו  ההופעות של סוף שבוע במועדונים מאולתרים כמו "ההיכל מחולון (אותו הפעיל פליקס אוחנה המנוח), מועדון "ג'ו", וה"רינגוס" בבת ים,וכמובן המועדונים של רח' המסגר כמו :המסכה, טיפני ,קלידוסקופ ועוד…  וכמובן המועדונים המפורסמים במוזרות שמם "האימא המתגלחת", "האבא בהריון" ו"המשקשקים". עם חלוף השנים, עזבו חברים והצטרפו אחרים במקומם, כאשר הגרעין היה מבוסס על רולי ודני אנג'ל. בשנת 1966 נערך פסטיבל להקות קצב בבית החייל בת"א , ולצורך הצלחה בפסטיבל ,תגברו האחים אנג'ל את הרכב הלהקה בגימיק שהיה בדמותה של הגיטריסטית והזמרת ריקי מנור. חברי הלהקה היו רולי גיטרה ליווי, אודי בן אברהם ז"ל גיטרה סולו ,דני אנג'ל,רוני שאולי בבס  ואלי שוורצמן מתופף .הגימיק הצליח והלהקה זכתה במקום הראשון.  

כוכבים כחולים 3

באותה שנה ,הלהקה עשתה היסטוריה כאשר הייתה מלהקות הקצב הראשונות שנכנסו לאולפני ההקלטה ,ו"הכוכבים הכחולים" ליוו  את ישראל יצחקי בתקליטונו "ישראל יצחקי והכוכבים הכחולים" מ1966 בעיבודים מוזיקליים של רולי . באותה תקופה,תוך כדי אירועים אלה , הגיע הזמן להתגייס והחבר'ה התגייסו לצבא (דני התגייס ב1964 ורולי ב1965). שם, בצבא,רולי שהיה עד כה גיטריסט וזמר הלהקה,חטף וירוס בצבא ונהיה משותק -ורק כוח הרצון שלו עזר לו להשתקם והיות ולא יכול היה להזיז כמה אצבעות (שזה חיוני בגיטרה) ,הוא הפך לקלידן -דבר שעזר לו לעלות מחדש על הבמה, ובהופעות הראשונות שלו לאחר השיתוק,הוא היה יושב על כיסא גבוה ומחזיק את מיקרופון הפחם בשתי הידיים ,ודני נזכר שכשרולי היה שר את השיר של פפינו די קפרי ״let me cry", הוא ראה את המעריצות של רולי בוכות עם דמעות בעיניהן.

הכוכבים הכחולים אחד הגלגולים

במרוצת הזמן שוב התחלפו המתופף והבסיסט ובמקומם הצטרפו צביקה נוי על התופים, ואריה זכריש בגיטרה בס. הימים היו ימים של אופוריה אחרי ניצחון הבזק של מלחמת ששת הימים (1967), והלהקה החליטה לנסות את מזלה בחו"ל. הם ביצעו הופעת פרידה במועדון "המסכה", ולמחרת עלו על האוניה והפלגנו לעבר איטליה ,כשרולי יצר קשר עם בעלי המלון המפורסם "סבוי" ברומא שאירחו את חברי הלהקה  אירוח של מלכים, קישרו אותם עם אמרגן שסידר להם הופעות ברומא, אך לצורך כך היה עליהם לעבור כשבועיים של טירטורים:התברר להם שהרפרטואר שעימו באו  מישראל היה "מיושן" בלשון המעטה. הסגנון המבוקש היה Rhythm & Blues שלא היה מוכר עוד בישראל  וחברי הלהקה נאלצו ללכת לחנות תקליטים ,לקנות פטיפון ותקליטים של ארת'ה פרנקלין, ווילסון פיקט, אדי פלוייד ואחרים ולהיכנס לחזרות של פעמיים ביום על מנת ללמוד את הרפרטואר החדש על בוריו. כמו כן, הם נתבקשו להוציא רישיון עבודה על מנת שיוכלו להופיע ולקבל שכר עבו הופעותיהם. לצורך כך נאלצו לקחת רכבת לילה מרומא למינכן שבגרמניה כי אי אפשר היה להוציא רישיון עבודה בתוך איטליה אלא רק מחוצה לה.

הפרק הזה נמשך שלושה חודשים עד שקיבלו הודעה שאביו של אודי בן אברהם ז"ל הלך לעולמו וכאן הכל התפרק. אודי חזר לישראל, אריה זכריש נישאר באירופה ושאר חברי הלהקה חזרו לישראל בעקבות אודי כשבוע לאחר מכן.

הכוכבים הכחולים

עם שובם לארץ ,החלו האנג'לים בשיקום הלהקה כשצירפו ללהקה את חברי להקת הגולדפינגרס: גבי שושן (גיטרה בס ושירה) וסמי גרבלי גיטרה סולו. כאן החל משא לחצים של אמרגנים שרצו לייצג אותם. הראשון היה יאיר ווינר שהיה האמרגן שלהם לפני הנסיעה לחו"ל, כמו כן, אחריו בא שמעון שדה הג'ינג'י שניסה לשכנע אותם שהכי כדאי להם לבחור בו ,וכמובן חיים סבן ששכנע אותם בכך שכאמרגן של "האריות" יהיה בידו קלף לייצג את שתי הלהקות בהתנייה שמי שרוצה להקה אחת יצטרך לקחת גם את השנייה (שיטת ה"דובלאז'ים המפורסמת שסבן הנחיל בקרב מועדוני הלילה ולהקות הקצב בשנות ה60 וה70 , כפי שציינתי בתחקיר אחר על להקת "האריות" ) , דבר שהשתלם לכל הצדדים: מבנה ההופעות היה כך:שעתיים במועדון אחד ובהפסקה הלהקות היו מתחלפות  ומנגנות שעתיים במועדון השני וכך המועדונים היו מקבלים את שתי הלהקות שהיו מבוקשות ביותר בערב  אחד במחיר שהשתלם לכל הצדדים, ואילו ללהקות עצמן היה טוב שהופיעו עם מיטב הלהיטים ורק חצי מהרפרטואר כך ששבוע לאחר מכן הופיעו עם רפרטואר שונה וזה היה מרענן הן לקהל והן לבעלי המועדון. סידור זה התקיים מידי פעם בין המועדונים "רינגוס" וה"חיפושיות" ובין "המסכה" ו"האימא המתגלחת" או "האבא בהריון" -הייתה זאת תקופה טובה של תחושת הצלחה וחוסר דאגה. ברם, מתחת לפני השטח החלה להתרקם מזימה מכוערת כשחיים סבן רצה להחליף את דני אנג'ל כזמר הלהקה בעוזי פוקס.

בסודי סודות החברים צביקה נוי, גבי שושן וסמי גרבלי החלו לעשות חזרות ולבנות רפרטואר עם עוזי פוקס. הדבר התגלה לדני ורולי כשבמקרה פגשו את סמי, צביקה, וגבי בשכונה שלהם  ליד הבית של עוזי ואז נודע להם דבר המזימה. כששאלו את סבן מה פשר הדבר הוא ענה שהוא מעדיף את עוזי על פני דני כי הוא זמר טוב להקלטות ולכן הוא החליט להביא קלידן אחר במקום רולי כי ידע שלא יוכל להוציא דני בלבד ושרולי לא יעבור על זה בשתיקה.

כוונתו של סבן הייתה לנשלם גם מהשם המסחרי שלהם "הכוכבים הכחולים" ואף הכין פוסטרים עם תמונותיהם של החברים החדשים.

מה שהוא לא ידע הוא שהשם המסחרי הנ"ל היה רשום ברשם השותפויות בבעלותם ושהוא אינו רשאי להשתמש בו ואו בשם מטעה אחר וכשהדבר הובהר לו הוא נאלץ לשנות את הפוסטרים וקרא ללהקה של עוזי פוקס,גבי שושן וצביקה נוי : "הכוכבים החדשים".

כוכבים כחולים 1

בינתיים,  ב1968,הכוכבים הכחולים, בניהולו הזמני של רולי, היו  רשומים לתחרות להקות קצב שנערכה מטעם השבועון "העולם הזה" באולם הסינרמה, והיו מועמדים לזכייה. הם בחרו שלושה שירים לביצוע כשהראשון היה גרסת כיסוי ל"אני אנסה" של ה"טרמלוס", ו"היו ימים" של מרי הופקין, ו"חואניטה בננה" של להקת ה"פילס". באותו פסטיבל השתתפה גם להקת "הכוכבים החדשים" של חיים סבן. הערב כולו הוקלט בנובמבר שנת 1968 והופק תקליט בשם "פסטיבל הקצב הישראלי" שיצא לאור בתחילת 1969 לימים הפך גם לתקליטור בשם זה. בסוף שנת 1969 הלהקה השתתפה שוב בפסטיבל הקצב וקטפה את המקום הראשון ( אך למורת רוחינו הפסטיבל הזה לא תועד בתקליטון) . הפסטיבל ב1969 התקיים בפארק הלאומי ברמת גן .זה היה בתקופת המחזמר שיער והשתתפו בו בין השאר יוצאי להקת הכוכבים החדשים שכללה בין השאר את גבי שושן וניקראו אז להקת השוקולדה. בפסטיבל הזה ניסו להפריע לכוכבים הכחולים כשעלו לבמה ורק לאחר שהקהל השתתק הם פתחו עם השיר HAIR מתוך המחזמר "שיער" בעיבוד של להקת הקאוסילס (שהקליטו את גרסתם ב1969) כשחמשת חברי הכוכבים הכחולים עומדים על הבמה ופותחים עם חמישה קולות בהרמוניה מושלמת.

הכוכבים%20הכחולים----

את שלושת "החברים" שעזבו לטובת עוזי פוקס החליפו ב1969 : גרי אקשטיין, אלי כהן ואיציק לוי. את ניהול הלהקה לקח ויקטור קלומק ז"ל ,שהיה מופיע בחתונות ואירועים וכאן בא השינוי כשהלהקה החלה להופיע בחתונות ואירועים גם באמצע השבוע. הרפרטואר השתנה בחלקו לשירים ישראלים וחסידיים, ועד מהרה  הכוכבים הכחולים הפכו ללהקה מבוקשת מאוד בתחום הזה. גם כאן בעיות לא אחרו לצוץ ועד מהרה ב1969  רולי ואלי כהן פרשו מהופעות וב1970 צורפו ללהקה הקלידן סמי וילה,הבסיסט מאיר אזולאי ז"ל (מהנסיכים ובהמשך להקת פניקס,תחקיר מוזיקלי אחר) והמתופף עוזי בויאנג'ו.

כוכבים כחולים 4

הרכב זה זכה לעשות היסטוריה כשהלהקה הקליטה תקליטון משל עצמה בשם "הכוכבים הכחולים" עם השירים : "שלכת" ו"שיר של שלום".

כוכבים כחולים 2untitled

טכנאי הסאונד שהקליטם באולפן היה יהודה קולטון האגדי (האיש שהקליט בין השאר את הרולינג סטונס וברברה סטרייסנד- על קולטון ערכתי תחקיר מקיף נפרד) .בנוסף הרכב זה הקליט את השירים I CAN'T BE NO GOOD (שכתב והלחין גרי אקשטיין הגדול ויופיעו גם בלהקתו הבאה פניקס בעיבוד אחר) וi who have nothing . את העיבוד המיוחד שעשו ל "אני שאין לי מאומה"  (שנתפרסם בביצוע שירלי בייסי) שמע אז העורך של מצעדי הפזמונים של גלי צה"ל – אבנר רוזנבלום שביקש שהלהקה תעביר אליו את הדמו של ההקלטה מיד לאחר שיקליטו על מנת שישבץ אותו בפינה לשיפוטכם. עוד במהלך ההקלטה של השיר חברי הלהקה טלפון ממנו שהודיע להם שלא כדאי להקליט את השיר כי "ברגע זה הגיע לידיו הגירסא של טום ג'ונס לשיר (במקור של שירלי בייסי),אבל כבר היה מאוחר,הם כבר הקליטו ולכן מעולם לא יצא התקליט באופן מסחרי עם השירים האלה, והם נגנזו, למרות שלאלי פיכמן, אספן התקליטים הגדול בישראל, יש אותו בתקליטון עם רישום בכתב יד (שכנראה היה מיועד לאבנר רוזנבלום בגל"צ), והם נמצאים בתקליטור של פסטיבל הקצב הישראלי.ההרכב נקרא בתקופה זו גם "הכוכבים הכחולים החדשים " .כצפוי,ההרכב עבר שוב תהפוכות:סמי וילה עבר ללהקת "הגל החדש" , אקשטיין,בויאנג'ו ואזולאי הצטרפו לשמוליק בר עוז מהנסיכים והקימו את להקת פניקס, ובשנת 1971 את מקומם תפסו גידי סיוון  וקובי לוריא. כאן גם השתנתה שיטת חלוקת ההכנסות כשוויקטור ז"ל ,שניהל את יומן ההופעות לקח אחוזים מסוימים כדמי ניהול, טלפונים הוצאות ונסיעות, גידי וקובי קיבלו שכר קבוע והיתרה הייתה מתחלקת בין ויקטור ודני.

כוכבים כחולים 5

ושוב, חילוקי דעות מביאים להיפרדות והקמת הרכב חדש כשגידי ודני  צירפו את ג'ו קוט ואת אורי בוקובזה, והמשיכו ככה כ8 שנים יחד כשנגני הבס התחלפו באלי מגן ולאחריו יוסי ספורטה. מעת לעת גרי אקשטיין הצטרף ללהקה וניגן עימם בהופעות , כאשר הם הופיעו מדי שבת בבית הצנחן .להקת "הכוכבים הכחולים" התפרקה רשמית בשנת 1979 . ב2013 הלהקה ביצעה איחוד היסטורי חד פעמי לצורך הופעה ברדיו בתכניתו של אמנון פאר "לילה חי מאוד".

כוכבים כחולים 6

זה היה סיפורה המלא של להקת הכוכבים הכחולים, אחת מלהקות הקצב המצליחות ביותר בישראל של שנות ה60 וה70 , להקה שבניגוד למרבית להקות הקצב כדוגמתה, הצליחה להיכנס לקונצנזוס (כשליוותה את ישראל יצחקי בתקליטונו) ולשמור על גחלת הצלחתה כמעט 2 עשורים רצופים- אורך חיים רב ללהקה.

תודתי נתונה ל: דני אנג'ל, גידי סיוון וסמי וילה היקרים על העזרה בליקוט המידע והתמונות.

כתב,ערך,תחקר וראיין: דודי פטימר, חוקר מוסיקלי.

כל הזכויות שמורות לדודי פטימר.

מצרף סרטון מאוד נדיר שלא יצא מעולם של הלהקה במסיבה ביתית עם עוזי פוקס וחברי להקת הנסיכים ב1978 :בלעדי לדודי פטימר:

הכוכבים הכחולים-JUST LIKE A WOMAN

http://www.youtube.com/watch?v=EVJmJxwaamg

עוזי פוקס והכוכבים הכחולים: ILL NEVER GONNA FALL IN LOVE AGAIN

http://www.youtube.com/watch?v=nhfBuwFh_wM

הכוכבים הכחולים- שלכת –

http://www.youtube.com/watch?v=CRNDocjETXI

הכוכבים הכחולים- I WHO HAVE NOTHING

http://www.youtube.com/watch?v=tcu8DRVQDVU

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s