סיפורו של ג'ו ישראל- הפספוס של המוסיקה הישראלית – כותב :דודי פטימר

רשומה רגילה

palm club miami 1976


IMG-20130925-WA0002
מאחורי מחקרי הנוכחי מסתתר סיפור די מעניין .  כאחד שגדל על תרבות הפופ הישראלית עוד מגיל ינקות, אתם בטח מתארים לעצמכם את ההתרגשות הרבה שאפפה אותי בפעם הראשונה שראיתי עטיפת "להיטון" מגזין הפופ רוק העברי המצליח מסוף שנות ה60 ,70, 80 .

 

 ובכן, כצפוי ומהבלתי נמנע שאאסוף בעצמי להיטונים,שיצאו עוד בטרם הייתי בתכנון. באחד מהלהיטונים, שעטיפתו מעוטרת ע"י משפחת פרטרידג' הטלוויזיונית של דייויד קאסידי מ1971, הייתה כתבה על בחור גבוה,מרשים עם משקפי שמש שממש נראה אריס סאן לוק אלייק, רק עם שם אחר : ג'ו ישראל. הסקרנות הרגה אותי בשלב שראיתי שהוא הקליט שיר שצעד במצעדי הפזמונים ב1971 בשם "ג'ין וג'ון". לא ידעתי מאיפה להשיג את השיר, ועזבו את זה,לא ידעתי מה עם ג'ו או מי הוא. במשך שנים רבות ניסיתי למצוא קצה חוט שיעזור לי לדעת מי הוא ג'ו ישראל. רק ידעתי שהוא זמר מצליח בחיפה והקליט תקליטון נשכח שלאיש אין מושג שהוקלט ואו מי הקליטו.

 

וכך, לאחר ששאלתי אינספור אנשים ואיש לא הייתה בידו התשובה, שאלתי את חברי היקר,אספן התקליטים אלי פיכמן,שלתדהמתי (הגדולה מאוד במובן התקליט והקטנה במובן פיכמן,טוב כי יש לו הכל ,למרות שיגיד בצניעות כמעט הכל) היה לו את התקליטון. הוא שלח לי את התמונה ונדהמתי . כמובן שהייתי סקרן לשמוע את השירים אך קודם כל עניין אותי לדלות מידע לגבי ג'ו ישראל וזהותו. פרסמתי בפינתי בתכנית הרדיו של גבי גזית שאלה : "מי יודע מי הוא ג'ו ישראל?" ולא היה מענה.  לאחר כמה זמן, חברי קובי ארליך,שניגן בתזמורתו של ג'ו מעת לעת  סיפר לי כי ג'ו גר בפלורידה וכי הוא סובל מאלצהיימר בשנים האחרונות, והוא נתן לי מספרו, צלצלתי ונדהמתי לגלות כי ג'ו ישראל ממעט לזכור את היותו זמר והיותו בעל קריירה מוזיקלית מפוארת,שלא לדבר שלא זכר שהיה זמר כזה בשם ג'ו ישראל וחשב כי אדם נוסף נושא שמו .

 

 וכך ,בצער רב, לאחר השיחה חשבתי כי זה אבוד ולא אוכל לדלות מידע ולא לכתוב את הביוגרפיה של ג'ו ישראל שמאוד סיקרנה אותי . חלפו ימים והכרתי בחור מקסים בשם מריאן רוזנברג,מוזיקאי מוכשר,שנוהג להאזין לתכניותיי ברדיו והוא אמר שהופיע עם ג'ו ישראל וכי הוא חברו הטוב. מריאן שלף תמונות מאלבומו הפרטי יחד עם ג'ו ישראל וריתק אותי . לאחר שיחת טלפון ארוכה בה תחקרתי אותו ושאלתי שאלות ביוגרפיות על ג'ו ישראל שהיה חברו הטוב ביותר ולאחר שדליתי מידע ממקורות מהימנים נוספים נוסף לכתבי העת על ג'ו ונוסף לבעלי האולפן שהקליטו אותו בישראל, גיבשתי ביוגרפיה מקיפה על ג'ו ישראל. זה סיפורו.

 

<p 20130923_152817dir="RTL">יוסף (ג'ו) ישראל נולד בקהיר,מצריים בשנת 1936. בתחילת שנות ה50 משפחתו עלתה ארצה לישראל והשתקעה באיזור הצפון. ג'ו, כנער, נמשך מאוד למוזיקה בכל סגנונותיה והיה בעל חוש מוזיקלי מולד יוצא מן הכלל והחל ללמד עצמו לנגן, הן על תופים (באופן חובבני) והן על גיטרת בס.  ג'ו, ככל צעיר המוצא במוזיקה "סם החיים" החל את הקריירה המוזיקלית הרשמית שלו בשנת 1959 ולפיכך החל להופיע במועדונים באיזור חיפה והקריות והחל לצבור לעצמו רפרטואר ו"שם" : הוא הופיע עם השירים האיטלקיים מסאן רמו,שכל כך אהב, עם שירים עבריים,אנגליים וכו'.

 

ג'ו למד לדבר,לכתוב ולקרוא ב7 שפות שונות ! ג'ו , שהיה ריאליסטי שממוזיקה אי אפשר "להתפרנס"  , בייחוד כשלא האמין בלעשות "חלטורות", החל לעבוד בבנק והגיע לדרגה גבוהה שם, אך מכיוון שהמוזיקה בערה בו ומכיוון שזכה לביקוש,הצלחה והצעות לחוזי הופעות, נטש עבודתו המסודרת בבנק והפך למוזיקאי-זמר במשרה מלאה. באמצע שנות ה60 היה חבר בתזמורת יחד עם דני גוטפריד,אלברט פיאמנטה, יוסי פפו לוי  שנקראה "רביעיית כרמל" (ע"ש מלון דן כרמל בחיפה) והרביעייה הופיעה בכל אירופה וזכתה להצלחה רבה בעיקר בהולנד וסקנדינביה. הלהקה הוציאה 2 תקליטונים .

<p 20130925_142440dir="RTL"> 

מסיבות אישיות התזמורת התפרקה וב1965 ג'ו חזר ארצה, עבר להתגורר בקריית חיים, והחל מבקר רבות ב"מלון עדן" בנהריה ובעיקר הולך לfive o'clock שם במועדון, לפעמים לשיר בכיף עם החבר'ה שם ובעיקר "לדוג" מוזיקאים לתזמורתו. שם הכיר בחור צעיר בשם מריאן רוזנברג. באותה עת, ג'ו גם היה חתום על חוזה עבודה במועדון של פרדי דורה ז"ל "פונדק פרדי", ובלילות היה מופיע בפונדק וזוכה לתשואות רבות. וכך, ג'ו צבר פופולאריות ופרסום כזמר מועדונים. כמצויין ב"להיטון" , ג'ו היה מטפח זמרים חדשים ונותן להם "צ'אנס" ובמה , אחד מחבריו הקרובים היה הזמר החיפאי משה ברנד שלימים הפך למייק ברנט. מייק ברנט הופיע דרך קבע ברונדו מלון "דן כרמל" בחיפה (בין השנים 1965-1967), וב1967 קיבל הצעה לעבור עם תזמורתו לעבוד במלון הילטון בתל אביב. וכך,מייק הציע את משרת הזמר במלון דן כרמל בחיפה לחברו ג'ו ישראל. וכך, ג'ו, הקים תזמורת שתלווהו בהופעתו. התזמורת כללה את : מריאן רוזנברג (קלידים), יגאל סלע (מתופף),סימון לוי(גיטריסט) וג'ו ישראל בעצמו (גיטרת בס ושירה).

 

<p 74064_282183615258299_196030518_ndir="RTL"> ג'ו ותזמורתו החלה לעבוד במלון "דן כרמל" בחיפה  לאחר מלחמת ששת הימים ב1967. באותן שנים, כשחברו של מייק ברנט וחבר תזמורתו קובי ארליך התגייס ב1967 הוא לא יכל להיכלל בחוזה למלון הילטון עם מייק בשל גיוסו, ולכן הוא היה מופיע בסופי שבוע –ימי שישי עם תזמורתו של ג'ו במלון דן כרמל בחיפה כאשר ארליך היה על הקלידים, מריאן עבר לגיטרת בס (ידע לנגן גם על גיטרת בס) וג'ו עבר לשירה בלבד. ב1969 ההרכב הזה התפרק וכל אחד הלך לדרכו.

 

 ג'ו הוסיף להופיע במועדונים וב1971 הקליט תקליטון במימון עצמי והפקה עצמית כי חברות התקליטים דחו אותו, ומהתקליטון הצליח השיר "ג'ין וג'ון" (שיר באנגלית שג'ו כתב בעצמו) שצעד במקומות הראשונים במצעדי הפזמונים הלועזיים בישראל והקנה לג'ו כתבה בלהיטון ואף מעמד של "סלב" באיזור חיפה והצפון. באותו חודש של ג'ין וג'ון, ג'ו הקליט שיר בעברית בשם "אחי", שיר שלא יצא על תקליט ומבירורים שערכתי עם בעל האולפן בו הקליט ג'ו את השיר, סליל ההקלטה נהרס,אז זה אבוד ! .לאחר הצלחת התקליטון, החל להתפשט בישראל "הגל היווני", שזכה לקהל ותהודה רבים בייחוד במועדונים, וג'ו שלא התחבר לסגנון זה וחש תסכול רב בשל חוסר הביקוש לסגנונו השרמנטי האיטלקי , אנגלי וכו', וכן בגלל שמעט לשיר בעברית, זכה להתעלמות התקשורת, והחליט לארוז מזוודה ולעזוב את הארץ.

<p מלון קרלטון נהריה 1974dir="RTL"> 

 ג'ו עזב את ישראל בסוף שנת 1974 ועבר להתגורר במיאמי. חבר שלו ,ישראלי ממיאמי היה אחראי על אוניית שעשועים של חברת "קרניבל" שהפליגה ממיאמי לאיים הקאריביים ובחזרה, והחבר הזה הציע לג'ו עבודה על האונייה כזמר. ג'ו היה צריך להרכיב תזמורת. מיד צלצל ושכנע חברו מריאן להצטרף אליו, גייס גם את המתופף יוסי זמורה לתזמורת והשלישיה קראה לעצמה THE JOE ISRAEL TRIO  וחתמה על חוזה עבודה על סיפון האוניה והחלו להופיע על האוניה ב19 לינואר 1975. הדבר המעניין הוא שגזבר האוניה (לפני שג'ו קיבל תפקידו) הציע ב1975 לחבר'ה להקליט תקליט על האוניה של שירי קאברים לשירים מכל השפות ולמכור את התקליט לאורחי האוניה. וכך קרה,החבר'ה הקליטו תקליט תחת השם THE JOE ISRAEL TRIO ועוד בטרם מכרו את התקליטים, מריאן ,שהיה מוזיקאי פרפקציוניסט , לא היה מרוצה מהתוצאה והאיכות והשליך את כל התקליטים לים. מלבד אחד, ששמר לעצמו עד עצם היום הזה והמיר אותו לדיסק, שבקרוב אני אמור לקבלו.

 

<p IMG-20130925-WA0001dir="RTL">בתקליט יש ביצוע מאוד נדיר בעברית של ג'ו ישראל לשירו של מוטי פליישר "עופרה" .מכיוון שג'ו היה הנשוי היחיד בתזמורת עם תאומים (שלומי ואלי , ילידי שנת 1966) , הוא היה זקוק לכסף יותר מהשאר ולכן חברו ממיאמי שהיה אחראי על האוניה סידר לו עבודה נוספת כגזבר ראשי (מעין מנהל) של האוניה.ג'ו היה עסוק בעבודת המשרד , כך שלא היה לו זמן להופיע ומריאן נדרש למצוא זמר אחר שיחליף את ג'ו ,שמעת לעת הצטרף לשיר עם החבר'ה בשביל הכיף. כעבור שנה,ב1976 כל החבר'ה כולל ג'ו החליטו לעזוב את האוניה ולחזור ארצה לישראל. עוד בטרם עשו זאת,החבר'ה התארחו במקום יוקרתי במיאמי PALM BAY CLUB ,בו הציעו להם עבודה להופיע קבוע, וסידרו להם שמה ניירות אישור עבודה ודחו את החזרה ארצה והחלו להופיע שם בין השנים 1976-1978, ואף הופיעו שם בסרט עם מוחמד עלי .ב1978  העסק התפרק וכל אחד הלך לדרכו. ג'ו אחרי זה פרש ממוזיקה ,פתח חנויות ועבד בחברות שלא קשורות למוזיקה.

 

ג'ו ישראל נפטר ב-1 למאי 2016 והוא בן 80.

 

למרבה הצער,בשנים האחרונות ג'ו לקה באלצהיימר וממעט לזכור פרטים על הקריירה שלו ועל פועלו המוזיקלי . ג'ו כיום נשוי בפעם השניה ויש לו כאמור תאומים מאישתו הראשונה.  לאחר שכתבתי סיפורו המלא של ג'ו ישראל וסיימתי את התחקיר, חברי האספן אלי פיכמן ביקר בביתי והביא עימו את תקליטונו של ג'ו ישראל, אולי המזכרת היחידה מזמר נפלא זה והמרתי שירי התקליטון לקבצי MP3 .

 

זהו סיפורו של ג'ו ישראל, זמר ישראלי שחי חיים מוזיקליים מלאי הרפתקאות , עליות ומורדות, הותיר אחריו להיט נשכח מתקליטון נדיר שאיש לא זוכר, וחי כיום בפלורידה כאשר לא זוכר כמעט שהיה זמר פעם בשם ג'ו ישראל. כאן אני מוצא את המקום לעשות לו כבוד ולשמור על מורשתו המוזיקלית.

תודתי נתונה בין היתר למריאן רוזנברג וקובי ארליך על המידע על ג'ו ישראל והתמונות מאלבומם הפרטי.

 

<p ג'ו ישראל מריאן ומוחמד עלי משתעשעים על הפסנתרdir="RTL"> 

כתב,ערך,תחקר וראיין: דודי פטימר,חוקר מוסיקלי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s