תולדות הג'אז בישראל – סיפורו של דני גוטפריד -כותב:דודי פטימר

רשומה רגילה

5
דני גוטפריד נולד בשנת 1939 . כבר מגיל 4 החל ללמוד פסנתר – מוסיקה קלאסית . בנעוריו נחשב כישרון מוסיקלי ולפני שירותו הצבאי , כבר עבד עם התזמורת הסימפונית וסיים לימודי האקדמיה למוסיקה .

 

בהיותו בן 16, נחשף לראשונה בפני מוסיקת הג'אז , כשאביו של חבר ילדותו דני פלס,היה מביא אוסף תקליטי ג'אז – דבר די נדיר בישראל של שנות ה50 .

דני נמשך למוסיקת הג'אז ולכן הגיע לדבר הכי קרוב לג'אז בישראל – תזמורת חיל האוויר בניהולו של אריך טייך. גוטפריד התגייס לצה"ל בשנת 1959 ושירת  כאמור בתזמורת חיל האוויר בין השאר עם הנרי קדוש (קורד),רפי ריבוך , כרמלה קורן וכו' .

 

בתזמורת חיל האוויר, התרשמו מנגינת הג'אז של גוטפריד הצעיר, ואחד מהם היה המוסיקאי אלכס וייס, שהתלהב מדני ולקח אותו להקלטות ב"קול ישראל" לתכנית עם טריו : דני גוטפריד, אלכס וייס ויושקו בורלא (מתופף).

בסיסו של גוטפריד היה ממוקם בת"א (איפה שהיום מלון דן) , שם היה מוסד של הועד למען החייל בשם "תיבת נוח" – צריף שהייתה בו במה גדולה שפעם בשבוע הוקלטה שם תכנית בשם "תיבת נוח" לגלי צה"ל של ביג בנד- מוסיקאים מקצועיים וותיקים- תכנית בידור שהשפיעה על גוטפריד וחבריו לתזמורת.

 

באותה תקופה בה שירת בתזמורת חיל האוויר, היו נערכים  בבית ציוני אמריקה מדי שישי אחרה"צ ג'אם סשנים של ג'אז עם מוסיקאים עולים חדשים שהביאו עימם את המוסיקה מחו"ל , והופיעו לצד המקומיים : משה "פיסי" אושרוביץ', אלכס וייס וכו'.

 

בסוף 1960 גוטפריד השתחרר מצה"ל והלך ללמוד באוניברסיטה כלכלה (מאוחר יותר, הוא יוסיף ללמוד: ניהול עסקים ומשפטים) . באותה עת, התגורר בירושלים והתפרנס מ"חלטורות" – הופעות מזדמנות  . שם, בירושלים (שעד כה לא "ידעה" מה זה ג'אז) , התחיל להנחיל ולארגן מופעי ג'אז, שנחשבו דבש מאוד חדיש בזמנו.

 

בנוסף, מוסיקאי הג'אז מל קלר, רצה להקים רביעיית ג'אז מקצועית שתופיע ב"רשות השידור" (קול ישראל) ולקח את : סאם פיינשטיין (באסיסט), מל לייפמן ז"ל, ודני גוטפריד. הרביעייה ערכה בכל שבוע תכנית חיה משודרת מאולם "אינקה" בירושלים כשהקריין היה צחי שמעוני . בכל שבוע הלהקה הציגה רפרטואר אחר וזכתה להצלחה נאותה. הרביעיה הופיעה בקול ישראל במשך כשנה וחצי ולמעשה הייתה מהראשונות (אולי הראשונה) שהביאו את המודעות לג'אז בקרב הקהל הישראלי . הלהקה הופיעה רבות בקיבוצים והעבירה את "מסר" הג'אז. הלהקה פעלה בין השנים 1961-1962 והתפרקה : מל קלר עבר לתל אביב שם הפיץ את סצינת הג'אז , ודני גוטפריד נותר בירושלים ללימודיו והפיץ שם את מוסיקת הג'אז.

 

גוטפריד היה מארגן בירושלים ערבי ג'אז מדי יום רביעי במועדון "סוראמלו" המפורסם – לשם היו מגיעים רבים ממוסיקאי הג'אז מכל רחבי הארץ .

בנוסף, גוטפריד הקים חוג לג'אז במסגרת אגודת הסטודנטים בירושלים .

 

לאחר שסיים את לימודי התואר הראשון בכלכלה,בסוף שנת 1963 , חזר להתגורר בתל אביב, הופיע במלון דן עם חברו הטוב מהצבא אלברט פיאמנטה (מתזמורת צה"ל),אהרל'ה קמינסקי, זיגי סקרבניק ז"ל ועוד חברים (כעוזי מלמד) בתזמורת.

 

אהרל'ה וזיגי הופיעו במועדון "אילקה ואביבה" (צמד זמרי העם שניהלו מועדון פופולארי ביפו) שבחלקו נתן במה  בין השאר למוסיקת הג'אז.

 

אותה העת, בשנת 1963 בחיפה ,החלה גם מודעות למוסיקת הג'אז, ושם נעשה פסטיבל הג'אז הראשון בישראל שנערך על הר הכרמל ואיגד לתוכו את מיטב מוסיקאי הג'אז מישראל – ערב ג'אז כחול לבן.

 

נוסף לכך, גוטפריד המשיך להופיע וללוות מוסיקאי ג'אז מהארץ ומחו"ל, בין השאר ניגן עם סמי דייויס ג'וניור, ג'אם סשן עם לואי ארמסטרונג וכו'.

 

 

זמן קצר לאחר מכן, הגה רעיון יחד עם פיאמנטה להקים תזמורת במיוחד לצורך נסיעה לחו"ל , וכך הם לקחו את יוסי פפו לוי , וכסולן לקחו את ג'ו ישראל החיפאי וכך היו בתזמורת : אלברט פיאמנטה, דני גוטפריד, יוסי פפו לוי וג'ו ישראל. הרביעיה עברה לחיפה והרביתה להופיע במועדונים שם, בעיקר במלון דן כרמל – מכאן ניתן לה השם CARMEL QUARTET (רביעיית כרמל) .

 

<p 20130925_142430dir="RTL">הלהקה הופיעה שם כחצי שנה בה השתפשפה וצברה ניסיון, במהלכם גוטפריד ניהל התכתבות עם מפיק הולנדי מחו"ל שהחתים אותם על חוזה הופעות של חצי שנה בגרמניה. הלהקה זכתה להצלחה רבה בהופעותיה בגרמניה כשהם מביאים עימם את הווי המזרח הארצישראלי. הלהקה הוציאה בשנת 1964         2 תקליטונים בהפקת אריס סאן שהוקלטו באולפני "קולינור"  למטרת יחצ"נות לחו"ל. הלהקה פעלה בין השנים 1964-1965 והופיעה בגרמניה ולאחר מכן בשבדיה  והתפרקה.

 

לאחר פירוק רביעיית כרמל, חזר גוטפריד לירושלים לצורך לימודי המשפטים, וחזר להופיע בחלטורות ולחדש את חוג הג'אז שייסד בירושלים.

בחופשות הקיץ, היה נוסע לנהריה ועובד במועדונו של הזמר פרדי דורה "פונדק פרדי", שם עבד עם טריו .

 

ב1971 הקים יחד עם אלברט פיאמנטה את "סדנת הג'אז" שכללה את : דני גוטפריד, אלברט פיאמנטה,ג'רי גרבל,טדי קלינג – להקה שהופיעה בארץ והמציאה את המושג "אתנו ג'אז" בישראל . לאור הצלחת הופעות הסדנה , הם הוציאו תקליט ב1972 בשם "מזרה ישראל יקבצנו"- תקליט הג'אז האינסטרומנטלי הראשון של ג'אז בישראל. 

 

<p 3dir="RTL"> 

עם סיום לימודי המשפטים, בשנת 1974, חזר גוטפריד לתל אביב שם הופיע עם מוסיקת הג'אז, ולצורך פרנסה החל להופיע עם מיטב זמרי ישראל : יהורם גאון (אותו ליווה בארץ ובחו"ל) , מייק בורשטיין, דודו דותן ועירית דותן, שושנה דמארי וכו'.

 

 

בשנות ה80 החל גוטפריד לערוך הרצאות מתוזמרות על הג'אז –סדרה של חמישה קונצרטים שסיקרה את כל תולדות הג'אז מניו אורלינס ועד ימינו. ההרצאות זכו להצלחה עצומה, אך לדאבוננו לא תועדו .

 

משנת 1992-1999 ערך גוטפריד סדרת ג'אז משודרגת במוזיאון תל אביב וב1999 העביר את הסדנה לבית האופרה והרצה כך עד שנת 2006 .

בשנת 1981 הקים גוטפריד את המחלקה לג'אז באקדמיה למוסיקה בירושלים (תארים אקדמיים) ושימש ראש המחלקה עד 1988 ולאחר מכן הוסיף להיות מרצה בכיר שם .

 

ב1986 הקים ב"תלמה ילין" להקת ג'אז של הסטודנטים ומכך התפתחה המחלקה לג'אז בתלמה ילין (עד היום גוטפריד מרצה שם מפעם לפעם).

 

ב1987 הקים גוטפריד כמנהל אומנותי(במשך 22 שנה) את "פסטיבל הים האדום" המיתולוגי- פסטיבל הג'אז הגדול בישראל (הפופולארי עד היום), יחד עם המפיק אבי יפרח – לשם דאג גוטפריד להביא את מיטב מוסיקאי הג'אז הבכירים,הגדולים והמפורסמים מכל העולם .

למעשה, פסטיבל הים האדום הפך עם השנים לאחד הפסטיבלים המוכרים והאהודים בכל רחבי העולם .

 

נוסף לכל פועלו ותרומתו הענפה של גוטפריד במוסיקת הג'אז, הוא הקים ב1976 את  איגוד המוסיקאיים הישראלי  ומאוחר יותר הקים את "עיל"ם" -העמותה לזכויות מוסיקאים ומבצעים, ומשמש היו"ר עד היום.

 

דני גוטפריד, כפי שניתן לראות מהתחקיר המוסיקלי שלפניכם, הינו נכס צאן ברזל למוסיקה הישראלית ככלל ולמוסיקת הג'אז העולמית והארצית בפרט – מפעל חיים שהקים מעל 5 עשורים ופתח את הדלת לבאים אחריו.

דני עד היום מופיע להנאתו בהזדמנויות שונות וממשיך להפיץ את מוסיקת הג'אז לדור הצעיר.

 

תודה מיוחדת לדני גוטפריד על שגולל בפניי את סיפור חייו.

<p דודי ודני גוטפריד 2013dir="RTL"> 

כתב,ערך,תחקר וראיין: דודי פטימר, חוקר מוסיקלי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s