יעקב הטוב – סיפורו של המוסיקאי והפסנתרן קובי ארליך – כותב ומתחקר: דודי פטימר

רשומה רגילה

20140429_194015

יעקב (קובי ארליך) נולד ב-9 לדצמבר 1949 בעיר חיפה . אמו הייתה עקרת בית ואביו נגר, אולם חובב מוסיקה ותרבות ותמיד היה פסנתר בבית (עליו ניגנה אחותו למחצה). כשקובי היה בן 3 ,אביו הביא תקליטי ילדים הביתה , וקובי הילד מאוד התלהב וגילה אהדה למוסיקה הזו. עוד כילד קטן, קובי נהג להשתטות על הפסנתר הביתי והרבה לשבת ולנגן עליו . הוריו, אשר ראו את התלהבותו, שלחוהו בהיותו בן 6 למורה לפסנתר שלימדהו מוסיקה קלאסית. קובי ניגן באותן שנים מוסיקה מורכבת יחסית לגילו, והמורים גילו התרשמות רבה מכשרונו הבולט בתחום, ובגיל 9 הוא החל ללמוד בקונסרבטוריום "רובין" בחיפה- למד שם עד גיל 18 (בין השנים 1958-1967) מוסיקה קלאסית.

20140429_193503

בבית הספר היסודי "גאולה" בחיפה , בן כיתתו של קובי, יואל קוקל (שבין השאר היה חבר בלהקת "המטרונומס") שמו,ניגן קלרינט . ה"קליק" בין השניים היה בלתי נמנע (בשל המוסיקה כ"מכנה משותף") והם החלו לנגן ביחד : קובי על פסנתר וקוקל על קלרינט. הם הקימו צמד בשם "קובי ויואל" (שניהם היו בגיל 8-8 וחצי) , כאשר קובי ארגן הופעות (בין השאר ב"קבלות פנים" במועדון "ויצ"ו) בחיפה) וניגנו בעיקר מוסיקה קלה לריקודים (טנגו,צ'ה צ'ה,רומבה,סלואו וכו'). בשנת 1961, בהיותם בני 12 השתתף הצמד בתחרות לכשרונות צעירים באולם "אוהל שם" עם הנעימה המוכרת "נוכרי על החוף" (שניגן בני גודמן) וזכו במקום השני.

כשקובי היה בן 10 כל עולמו השתנה : הוא נשבה בקסמי מוסיקת הג'אז. זה קרה כשקובי רכש תקליטים רבים של ג'אז והאזין להם יומם וליל . קובי החל ללמד עצמו לנגן ג'אז משמיעה בלבד (לא היו מורים לכך , כי הג'אז לא היה מקובל באותן שנים, אז קובי לימד עצמו). אלילו של קובי היה הפסנתרן אוסקר פיטרסון.

באותה שנה , יואל -חברו של קובי,היה שכן של משה ברנד (מייק ברנט) בשכונת "ואדי סליב" בחיפה. יואל היה חבר של צביקה ברנד, אחיו של משה, אשר ניגן על אקורדיאון. יואל הציע לקובי להרחיב את הצמד לשלישיה. קובי הסכים, החבר'ה נפגשו : צביקה,קובי ויואל . אחרי 2 חזרות, צביקה פרש (לא נראה לו מתאים אקורדיאון ופסנתר) , אך הציע לצמד את אחיו משה,ששר. משה ,שהיה גדול מקובי ב-3 שנים, הגיע, והחיבור היה מיידי . קובי לימד והדריך את משה מבחינה מוסיקלית לשיר ולבצע (הוא הרי למד מוסיקה באופן מקצועי) , ואחרי שנה שלמה של חזרות (כשבינתיים משה הביא את שכנו המתופף יהודה קורנבליט ז"ל) , נוצרה רביעייה, בשנת 1961 ,הנקראת : “הצעירים העליזים".

20140429_193032

באחת הפעמים, עבר שכן ושמע את הלהקה עושה חזרה בבית ומרעישה. השכן הזמין את הרביעייה להופיע אצלו בנשף מפואר לסילבטר במלון “ציון” בחיפה, כשהשנה : 31.12.1961 .משה ברנד שר שירי טוויסט ורוק, שירים בצרפתית,איטלקית,ספרדית וכו' והקהל הריע והתלהב .
20140429_192721

בשנת 1961, הבסיסט והזמר ג'ו ישראל הופיע עם להקתו (הפסנתרן מנדי ושלמה אלטר המתופף) ב"רונדו" שבמלון דן כרמל בחיפה, וניגנו ג'אז. קובי הוקסם מהלהקה והיה נוהג לראותם ערב ערב בהופעה (כשקובי היה בן 12) . ג'ו לקח את קובי בן ה-12 תחת חסותו , ונתן לו פעם אחת ללוותו בהופעתו . מאותו היום -ג'ו וקובי הפכו לחברי נפש.

באותה שנה, התקיים בחיפה קונצרט ג'אז ב"בית רוטשילד" בו ניגנו אלברט פיאמנטה,אהרל'ה קמינסקי ודני גוטפריד , והם העלו את קובי לבמה – הקהל הוקסם מהילד בן ה-12 שמנגן ג'אז בוירטואוזיות מדהימה להפליא והוא למעשה "גנב את ההצגה" אותו ערב , והפך לסנסציית הקונצרט.

בשנת 1962 , כשקובי בן ה-13 כבר התמקצע במוסיקה, שמע אותו הסקסופוניסט יחיאל כהן , שהתלהב מקובי והציע לו להופיע איתו במרתף ריקודים עבור 300 לירות לחודש (הון תועפות באותן שנים לילד בן 13). קובי הופיע שם כשנה וקצת, ומשם עבר להופיע (שנת 1963) במועדון יוקרה בשכונת דניה בחיפה עם להקה שהקים : קובי (פסנתר), יחיאל כהן (סקסופוניסט), דומיניק (=יעקב זרויה-זמר) ודוד אזולאי (מתופף). ההרכב נקרא "רביעיית דניה". הפעם הלהקה הופיעה ערב ערב עבור 800 לירות לחודש .ההרכב הזה, לו נוסף סידני (קונטרבס) ,נסע בשנת 1964 לאירופה באוניית "צים" כצוות בידור (כשהם נקראים "קובי ארליך ולהקתו"). באותו זמן, קובי הוסיף להופיע פה ושם גם עם משה ברנד ולהקת "הצעירים העליזים" (בו זמנית).

בשנת 1964 משה(מייק) ארגן ללהקת "הצעירים העליזים" חוזה של חודש הופעות באילת (ללא יואל קוקל ועם המתופף דוד אזולאי במקום יהודה קורנבליט ז”ל) . המשכורת הייתה 600 לירות והלהקה הופיעה בהצלחה ערב ערב . אחרי שחזרו לחיפה, מייק ארגן לקובי ולו אודישן להופיע ברונדו "דן כרמל", והלהקה התקבלה. באותה תקופה הלהקה שינתה שמה ל"אמני השמיים" (Skymasters) , כשההרכב היה : קובי ארליך, יואל קוקל, יגאל סלע ומשה ברנד.הם ניגנו ערב ערב במשך שנתיים , בין השנים : 1965-1967. המופע התחלק ל-2 חלקים : א) הרקדה (מוסיקה לריקודים). ב) הופעה (מייק היה עושה חיקויים של לואי ארמסטרונג וג'רי לואיס, לצד שירים פופולאריים בלועזית מאותה תקופה).
1010005_698846190180133_5282423788898757803_n
בשנת 1966, הזדמן לרונדו , אריך טייך (שנפש בנהריה), מנהל ומנצח תזמורת חיל האוויר המיתולוגי,ושמע את קובי מופיע עם להקת "אמני השמיים". אריך התלהב ממנו ואמר לקובי : “ברגע שאתה מתגייס, אני מסדר לך שתיכנס לתזמורת חיל האוויר".

בנובמבר שנת 1967 קובי התגייס לצה"ל וכפי שטייך הבטיח, הוא התגייס לתזמורת חיל האוויר, שם שירת בין השנים 1967-1970, כשהוא הפסנתרן והמעבד הראשי של התזמורת באותן שנים.

במקביל, קובי המשיך ללמוד מוסיקה אצל הרי נדל, מורה פרטי בחיפה, ולמד הלחנה,עיבוד ,תזמור וכו' . בתקופת הצבא, ג'ו ישראל, חברו של קובי משכבר הימים, עזר לקובי וסידר לו בזמן שירותו הצבאי, להופיע עימו כל שישי יחד עם ג'ו ישראל, מריאן רוזנברג (פסנתרן,שברגע שקובי הגיע, עבר לנגן על הבס), יגאל סלע (מתופף) וסימו הגיטריסט.

בין השנים 1967-1970 קובי התפרסם מאוד כמוסיקאי, שכן הוא הופיע במשך 3 שנים בתכניות "תיבת נוח" – תכנית המוסיקה הפופולארית של גלי צה"ל בבית החייל- שם קובי ליווה את גדולי זמרי ארצינו.

בשנת 1970 השתחרר קובי מתזמורת חיל האוויר, ונכנס לאזרחות. במשך שנה וחצי הוא הופיע עם הזמר הכוכב (דאז) מוטי פליישר ועשה לו את העיבודים לשירים בהופעות. באותה שנה קיבל קובי הצעה מחבר ילדותו יואל קוקל להקים להקה ב"מועדון התיאטרון" בחיפה. הלהקה נקראה להקת “הדיאזים" והיא הופיעה שם שנה וחצי , כשההרכב הוא : ריקי מנור (זמרת), קובי ארליך,יואל קוקל ואבי זהבי (מתופף).

בשנת 1973, קיבל קובי הצעה להיות המעבד והמנהל המוסיקלי של אילנית, הזמרת המובילה בישראל של אותן שנים , מיד לאחר חזרתה מאירוויזיון 1973 (עם השיר "אי שם") . המופע – “רסיטל עם אילנית", רץ בכל הארץ במשך חצי שנה. באותה שנה, משרד "להיטון", הציע לקובי להיות המעבד,המנהל מוסיקלי,המלחין והמנצח של מופעי להיטון (בין השאר הלחין למשה הלל את "אל תלך רחוק"). כמו כן, הוא קיבל הצעה להיות מנהל מוסיקלי ומעבד של פסטיבל כשרונות צעירים מטעם "להיטון" ברמלה ובלוד.

באוקטובר 1973 קובי נסע לארה"ב לניו יורק. קובי הלחין שם מוסיקה ושירים לזמרים אמריקאים (בין היתר לזמרת הנשמה ג'ויס, בשנת 1974).

בין לבין הוא ניגן כפסנתרן ומעבד בארה"ב בלהקת ביג בנד. קובי למד בברקלי (בהתכתבות) באותו זמן, וניגן ב"טאון הול" ובאולמות קונצרטיים יוקרתיים. קובי בילה בארה"ב בין השנים 1973-1975 וחזר לישראל.

בשנת 1976, זמר הרוק והנשמה מתי הררי, לו קובי הלחין 2 שירים, הציע לקובי להצטרף להרכב של חצי שנה, בו היו : קובי ארליך,שמוליק ארוך (בס), מתי הררי (זמר), ניסים ימיני (מתופף) . הרביעייה נקראה "רביעיית שרתון" (ובשם נוסף : “רביעיית קובי ארליך"). הלהקה הופיעה שם חצי שנה בתנאים טובים.
575178_580551221986194_1802831879_n

בשנת 1976 הגיעו לאחת מהופעותיו של קובי, לשמוע אותו אהרל'ה קמינסקי ורומן קונסמן ז"ל, מייסדי להקת הפלטינה (להקת ג'אז). אהרל'ה הציע לקובי להצטרף ללהקת "הפלטינה" . קובי הצטרף ללהקה בתכניתה : "הנערה בעלת שיער הפשתן, ואחרי חצי שנה הלהקה התפרקה.

בסוף שנות ה-70, קיבל קובי הצעה מרוני לוי (פזמונאי) להקים חבורת זמר במושב "בית חנן" (ליד פלמחים). קובי עשה זאת והחבורה הופיעה בחג השבועות. קובי לא רצה לבזבז את השירים שוהלחנו ונכתבו במיוחד למאורע, והציע לרוני לוי למצוא זמר מחבורת הזמר שיקליט את השירים בכדי להוציאם לרדיו. רוני לא מצא זמרים , וקובי נתקל בבעיה למצוא זמרים המחפשים חומר . קובי החליט החלטה אמיצה והקליט בעצמו כזמר את אלבומו הראשון "בוקר של סתיו" (כל השירים הולחנו ועובדו ע"י קובי) אשר יצא ב-1980. השירים הושמעו מספר פעמים ברדיו, אך האלבום לא זכה להצלחה הראויה עקב חוסר יחסי ציבור בהפצתו.

20140429_194835

אחרי צאת האלבום, קובי הוסיף להופיע עם קטעי ג'אז ב"רביעיית קובי ארליך" בכל רחבי הארץ.

37580_135717306450946_4744435_n

בשנות ה-90 ,קובי התחיל להפיק מופעי מחווה לזמרים והמוסיקאים עליהם גדל , יחד עם “קובי ארליך ולהקתו”. המופע הראשון , שרץ 15 שנה, היה מופע מחווה לפרנק סינטרה (כשהזמר והמספר היה השחקן/זמר אלי גורנשטיין) . המופע קצר הצלחה מסחררת. המופע השני שהפיק קובי היה מופע מחווה לזמרת אלה פיצ'ג'רלד, כשהזמרת הסולנית הייתה דפנה ארמוני. אחד הקטעים היה "מקובי לאלה" , יצירת ג'אז שקובי הלחין כמחווה לאלה פיצ'ג'רלד. גם כמחווה לפרנק סינטרה הוא כתב יצירת מחווה בשם : “מקובי לפרנקי". הפקות נוספות היו מחווה למיילס דייויס, לצ'רלי פרקר, בילי אוונס וכו'.
דודי וקובי ארליך 29.4.2014
בשנת 2008 הוציא קובי את אלבום הסולו השני שלו : “שר ואוהב", ובימים אלה עובד על אלבום ג'אז משל עצמו , בו הוא מנגן את יצירותיו לאורך השנים בניחוח הג'אז.

טעימה מאלבום הג'אז של קובי : "שלישיית קובי ארליך" בקטע : "קובי בלוז" :

https://www.youtube.com/watch?v=yroJvSSNDSk
תודתי נתונה לקובי ארליך על שסייע לי לכתוב את סיפור חייו לצורך תיעודו בדפי ההיסטוריה .

כתב,ערך,תחקר וראיין: דודי פטימר, חוקר מוסיקלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s