"זר הפזמונים של אפי נצר " – כותב ומתחקר : דודי פטימר

רשומה רגילה


אפי 3
אפי נצר , כבר בן 80 (בהזדמנות זו נאחל לו שנים ארוכות של בריאות ויצירה פורייה) , נחשב לאחד מעמודי התווך של המוסיקה הישראלית ב-60 שנה האחרונות , ואחראי לכמה מהקלאסיקות הגדולות בזמר העברי , ביניהן ניתן למנות את : “בלדה לחובש", “פרחים בקנה", “אם תשוב", “אין לי יותר מה לומר", “ציפורים נודדות", “אקורדיאון ישן",“מישהו הולך תמיד איתי", “ראי רחל", “זר של נרקיסים", “נומה נומה", “בת הכרמל", “אני ושירי", “גולני שלי",”סיירת אגוז", “שובך יונים", “מלכות החרמון" , "ילדתי מרוסיה", ועוד רבים רבים וטובים ( הוא הלחין עד כה כ-1000 שירים לאורך שנות פעילותו) .

מלבד היותו מלחין מחונן ואפוף שבחים , אפי גם נחשב לאחד מאבות השירה בציבור וחלוץ בכך שהיה הראשון שהוציא תקליטי שירה בציבור , דבר שהיה חדשני בישראל של שנות ה-50 וה-60.

נצר, חיפאי בלב ובנפש, הקים את חבורת הזמר הראשונה בישראל, “חבורת בית רוטשילד", במסגרתה גילה כשרונות צעירים מתפארת ארצנו שהפכו להיות זמרי הדגל של ישראל, ביניהם ניתן למנות את ירדנה ארזי ,עדנה לב,גילה אדרי, ומשה דץ .

יש לציין כי בשנת 2001 זכה נצר בפרס "נוצת הזהב" של אקו"ם על הפצת הזמר העברי ובפרס "מגן הכנסת". בשנת 2006 הוענק לו אות "יקיר העיר" חיפה,בשנת 2011 הוא זכה בפרס מפעל חיים מאת אמ"י ועיריית חיפה ובשנת 2013 הוענק לו אות הוקרה על מפעל חיים מטעם אוניברסיטת בר אילן . כמו כן, הוא קיבל עוד ארבעה פרסים על מפעל חיים מהעיר רחובות, ראשון לציון, פתח תקווה ורמת השרון.

אפי, שמרצו ופניו אינם חושפים את גילו , פעיל בימים אלה יותר מאי פעם , ולצורך כך , נפגשתי עימו בכדי לשוחח קצת על העבר ובעיקר על מעשיו הרבים כיום .

ב-1 באוקטובר 2014 יתקיים מופע חגיגי לפתיחת העונה בבית ציוני אמריקה , במסגרת "לשיר מקול הלב עם המלחין אפי נצר" (מועדון הקיים 27 שנה) . מדובר בסדרה של עשרה מופעים בשנה (מדי יום רביעי, פעם בחודש), שפוקדים אותה מאות אנשים קבועים מזה שנים, חובבי הזמר העברי הצמאים לקדושתן של המילים וכוחן של המנגינות שעיצבו פסקול של מדינה שלמה . יש לציין כי הוא מגוון בין מוסיקה נוסטלגית למוסיקה חדשה מודרנית, ולא "תקוע" במה שהיה בלבד – עובדה הראויה להערכה.

התכנית הראשונה שתתקים ב1 לאוקטובר תוקדש בחלקה הראשון כהצדעה לצה"ל שלנו ( משירי הלהקות הצבאיות) , שירים נוסטלגיים לצד שירים חדשים. בדרך כלל,בחלק הראשון, אפי , מפרגן כמנהגו, לדור הצעיר ונותן במה לזמר או זמרת צעירים ומוכשרים שמתארחים בתכניתו .

בחלקה השני של התכנית הפעם, יארח אפי את זמרת הסופראן המדהימה אפרת רותם המלווה בנגנים מעולים. שם תכניתה "פופרה" (פופ+אופרה) .

בחיפה, עירו של נצר, הוא יסד ויזם תכנית בשם "שישרים עם אפי נצר וחברים" באולם "קריגר" בחיפה : פועלות במקביל 2 סדרות מצליחות מאוד ( אחת פעילה 15 שנה, והשניה 14 שנה) .

גם ברמת השרון מפעיל אפי 2 סדרות מצליחות של שירה בציבור ועומד לפתוח עוד סדרות במקומות נופים בארץ. בעונה הקרובה, יעלה אפי מופע שכולו משיריו , במהלכו הוא ישיר ויספר את הסיפורים שמאחורי השירים ויארח זמרים ונגנים. שם המופע : “פרחים בקנה".

הבה נחזורה מעט לתקופת ההורה, או במילים אחרות , לתחילת שנות ה-50, עת היה אפי לפני הצבא, אקורדיאוניסט צעיר ושאפתן שהרקיד בריקודי עם אלפי בני נוער ובוגרים נלהבים שוחרי הזמר העברי בארץ שהחלה מתפתחת בצעדי ענק.

בצבא היה אחראי על צוותי ההווי ולאחר שחרורו , למד מוסיקה במכון לאומנות באורנים, והחל ליצור בעצמו ויזם את עניין השירה בציבור והגה את רעיון השקופיות למילות השירים.
למעשה, אפי היה הראשון שהשתמש במצגות המילים והפך את השירה בציבור לאושייה ישראלית מקורית שלא קיימת בשום מקום בעולם. התוכלו לתאר את ישראל של היום בלי השירה בציבור?.

אפי נבחר להיות נשיא כבוד של אגודת שירת רבים , המכילה את אמני השירה בציבור בארץ.

השיר הראשון שהלחין היה "הורה נעורים" (למילותיו של אברהם בן זאב) בשנת 1954. השיר הפך לפופולארי מאוד בסצינת ריקודי עם והפך להיט ענק .
הזמרות הראשונות באותן שנים, שהסכימו "לקחת סיכון" ולתת צ'אנס למלחין הצעיר היו שולמית לבנת (אמה של לימור) ושרונה אהרון (אמו של דייויד ברוזה) ששרו משיריו .

לאחר שבמחצית השניה של שנות ה-50 , החלו שיריו ופועלו של נצר לתפוס פופולאריות ברדיו ,בעיתונות ובעיקר בלב הקהל הישראלי חדור הציונות, הוא החל להוציא תקליטי שירה בציבור בחברת “התקליט חיפה”, עניין שהיה חדשני אז ולא נהוג, אך תפס כאש בשדה קוצים .

הקו המנחה של אפי ביצירתו המוסיקלית , הוא התייחסותו למילות השיר : הוא מקבל מילים, מפרות את השראתו ליצירת המנגינות.

אפי 2

בשנת 1964 זכה אפי נצר בשירו "אני ושירי"(מילים:אברהם בן זאב) במקום השלישי בפסטיבל הזמר והפזמון בביצוע שלישית שריד ושושנה דמארי (לסירוגין).

בשנת 1969 קטף את הפרס הראשון בפסטיבל הזמר והפזמון הישראלי עם "בלדה לחובש", שהלחין למילותיו של דן אלמגור וביצע יהורם גאון. באותה תקופה גם החלה הטלוויזיה הישראלית לפעול בחיתוליה, ומן המובן מאליו שגם אפי הצטרף לחגיגה והתבלט גם על מדיה זו למתן במה ליצירותיו.

יש לציין, כי לאורך השנים אפי היה נס דגלם של ריקודי העם והמחולות, והשתתף בכל אירועי הריקוד הארציים : החל מפסטיבלי קיבוץ דליה , פסטיבל כרמיאל המסורתי והפיץ את שיריו וזוהרם של הצלילים הישראליים בכל הזדמנות שהיא.

לאחרונה השתתף במופע הצדעה והתרמה לצה"ל באמפי תיאטרון בקריית מוצקין , שבו השתתפו 4000 איש , ובמועדון "צוותא" במופע התרמה לצה"ל , שם ביצע אריק סיני בהופעת בכורה את השיר "אורון" (מילים: דודו ברק, לחן: אפי נצר) שנכתב לזכר חלל צה"ל אורון שאול ז"ל, שנהרג במבצע "צוק איתן" ומקום קבורתו לא נודע. לא נותר בקהל איש שלא מחה דמעה.

רגע מרגש נוסף במופע היה שבזמן שאפי שר עם הקהל את השיר “גולני שלי”, עלה קצין צעיר בבגדיו המאובקים ורובהו על כתפו והניח על ראשו של אפי את הכומתה של גולני. אפי עצר, שאל אותו "מי הוא?", והקצין ענה לו שהוא היה מפקדו האישי של אורון שאול ז"ל, ואז הוא עמד על הבמה והמשיך ושר עם אפי את "גולני שלי".

אפי 1

כמו כן, באותו מופע,היוצר והזמר לירון לב ביצע את שירם של אביגדור קהלני (שנכח באולם) ואפי נצר – “אתה המפקד", אשר נכתב ליום הולדתו של קהלני ומוקדש לכל המפקדים והחיילים בצה"ל.

בימים אלה , לצד ההופעות הרבות ברחבי הארץ עם תכניות הזמר שלו של השירה בציבור, לצד העבודה על שירים חדשים , הזוכים לתשבוחות וביקורות מפרגנות בתחנות הרדיו השונות, לצד תכנית הרדיו שלו ברדיו חיפה – “אפי לשבת" , אפי עובד בימים אלה על ספר שירים חדש שכולו משיריו ,ועל אוסף חדש משיריו הישנים והחדשים ,וכן על עוד פרוייקטים מוסיקליים שיראו אור בקרוב.

אז לכם , חובבי הזמר העברי , צעירים ומבוגרים כאחד, אנא שנסו מותניכם ואוצו לראות את מופעי השירה בציבור מעוררי ההשראה , הנוסטלגיה והערגה לארץ ישראל היפה שלנו , רונו בשיר, חולו במחול, ותנו לאפי נצר את רשות הקול .

מומלץ בחום ללכת למופע בבית ציוני אמריקה תל אביב , ב-1 לאוקטובר 2014, יום רביעי.

תודתי הרבה נתונה לאפי נצר על שפינה מזמנו להיפגש עימי , לחלוק סיפורו המוסיקלי מאז ועד היום ולשוחח על תכניותיו לעתיד.

דודי ואפי

כתב, ערך, תחקר וראיין : דודי פטימר, חוקר מוסיקלי.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s