"הבלדה של אושיק לוי " – סיפורו של הזמר והשחקן אושיק לוי – כותב ומתחקר : דודי פטימר

רשומה רגילה


10254027_10152338860429486_7702796034633301390_n

אושיק לוי . תמיד כששומעים את השם הזה, נזכרים בארץ ישראל היפה, בימים העליזים של עולם הפופ והרוק הישראלי, החל מתחילת שנות ה-60, בבלדה שובת הלבב מהסרט "השוטר אזולאי", בילדות המתוקה בה צפינו ב"בלי סודות", ב"שלישית התאומים" המיתולוגית, ובאלבומי הסולו הנהדרים של אושיק, שמלבד להיטים רבים, עיצבו חלק ניכר מהמוסיקה הישראלית .

מכיוון שאושיק , מלבד היותו זמר בחסד עליון, הוא גם שחקן ותיק והשתתף בהמון הצגות, סדרות וסרטים (כגון : “ארבינקא”, “תעלת בלאומליך”, :”מרגו שלי”, “שני קונילמל”, “ז'אקו והיצאניות”, “סופו של מילטון לוי”, “גבעת חלפון אינה עונה”, “החכם גמליאל” ועוד רבים וטובים) , אך בתחקיר זה נתמקד בעיקר בקריירה המוסיקלית של אושיק.

יצאתי לפגוש את אושיק ולשמוע חוויות וסיפורים לאורך התחנות המוסיקליות הרבות שעבר בחייו.

בתחילת השיחה, אושיק מספר כי כל הדברים בעצם מתחילים מהילדות בבית. ועוד איזה בית. אושיק לוי נולד כאושר לוי ב 7.4.1944 . הוא גדל בבית בו אביו ( חצי תימני, חצי בולגרי) רצה להיות שחקן ואמו (חצי בוכרית חצי יוונייה) , נהגה לשיר להנאתה, מכאן שהתרבות מאוד בלטה בבית . הוא נזכר בימי שישי, בהם כל המשפחה הייתה עושה קידוש ושרים שירים עד השעות הקטנות של הלילה (דודתו של עוזי חיטמן ז"ל, נהגה לבוא לבית משפחת לוי ולשמוע שירים עד חצות). אחיו , לוליק (אברהם יצחקוב לוי) ויהודה לוי ז"ל, נהגו לשיר כל הזמן. בבית נהגו לשיר שירי לאדינו, התחנכו על ברכי התיאטרון, מכאן שמן המתבקש ש"חיידק הבמה" ידבוק גם באושיק .

הוא גדל בבני ברק וירושלים (לסירוגין) , ועל אף שבבית תמיד בערה שלהבת הלדינו ושירי בית סבא , אושיק הנער, נמשך כשאר בני דורו, לתרבות הרוקנרול.

בגיל 10 ,במלאת עשור למדינה, אושיק הופיע לראשונה בחייו, בבנייני האומה בירושלים וביצע את "ירמה" וקטף את המקום הראשון בתחרות. הפרס היה נבל מנגן.

אושיק 2

בנעוריו, הופיע כצמד עם חברו ראובן באיזור גלילות . הצמד אף השתתף בתכנית שבועית עם דודו דיין באולפני גלי צה"ל בסוף שנות ה-50 . באותה תקופה, אושיק למד ועבד גם בתחום הדפוס .

בשנת 1962 התגייס ללהקת פיקוד מרכז, והשתתף בתכניותיה "למה כובע" (1963) ו"לא רוצים טובות" (1964). לצד השירות בלהקה הצבאית, הופיע כשלישיה בחלטורות עם חדוה עמרני ודוד טל ז"ל (חבריו ללהקה, שהפכו ל"חדוה ודוד" בהמשך) .

לפני שחרורו מצה"ל (שלושה חודשים לפני הזמן), הופיע עם להקת פיקוד מרכז בפרימיירה במוגרבי, לשם הגיעו כל ה"מי ומי" של התרבות והבידור הישראלי של אותה תקופה . דן בן אמוץ וחיים חפר , שפגשו באושיק במוגרבי, “משכו" אותו למועדון החמאם להופיע בהצגה "שייקספיר איננו".
להקת

בשנת 1964 הצטרף ללהקת "הטיילת" , שפעלה שנה אחת בלבד (עד 1965) וכללה ב-2 הרכביה השונים את : אושיק לוי, חדוה עמרני, דוד טל,גבי ברלין, ונצחיה הר שגיא. המוסיקאי שעבד על תכנית הלהקה היה רפי בן משה והבמאי היה יוסי בנאי. להיטי הלהקה היו "הלילה לטיילת", “ואדי ערה".

בשנת 1966 הצטרף ל"שלישית התאומים" – אושיק לוי, מרדכי "פופיק" ארנון וחנן גולדבלט. לשלישיה היו 2 תכניות : “הערב יוצאים" (1966), שכללה בין השאר את הלהיט "שלגיה", “הסתלקי רות", “זה לא נורא" וכו', ו"רבותיי פצצה" (1968) , שכללה את "קול ששון וקול שמחה", “אני אוהב אותך", “ניסע לים" וכו'. השלישיה זכתה להצלחה גדולה ותרמה חלק חשוב בעיצוב הפופ הישראלי של המחצית השניה של שנות ה-60 .
643932_10151198510769486_837124666_n

בין השנים 1966-1968 אושיק השתתף בהצגה המצליחה "קזבלן" (בכיכובו של יהורם גאון) בלהקת "הברילנטינים".

בשנת 1968 הצטרף ללהקת "הכרמלים" שכללה את – אושיק לוי, לוליק לוי (אחיו של אושיק), חנן גולדבלט, מיכל טל ורות ביקל. הלהקה , שפעלה זמן קצר לצורך סיבוב ההופעות בלבד, יצאה לסיבוב הופעות מצליח בניהולו של יונתן כרמון בצרפת.

בשנת 1970 התפרקה שלישית התאומים ואושיק לוי פנה לקריירת סולו, שתהפוך לאחת המצליחות במוסיקה הישראלית.

באותה שנה, הוא הוציא ב"הד ארצי" תקליטון סולו ראשון : “חוזה לך ברח", שכלל ארבעה שירים : “חוזה לך ברח" האלמותי (מילים : יעקב רוטבליט, לחן: שלום חנוך) , “שק של חלומות", “פלאי פלאים" ו"עין תחת עין".

בפברואר שנת 1971 הוציא אושיק את אריך הנגן הראשון שלו "קצת שקט" , אלבום פופ רוק חדשני לאותה תקופה, בו השתתפו הצ'רצ'ילים ולהקת "זיעה קרה"(בה היו חברים אהרל'ה קמינסקי, אלונה טוראל ושמוליק ארוך) .

האלבום כלל כמה מהקלאסיקות הגדולות ברוק הישראלי : “לישון לישון" (מה שמתחשק לי זה לישון), “חוזה לך ברח", “קצת שקט" וכו'.

בפסטיבל הזמר 1971 ביצע את "אליק השחף שלי" , ובאותה שנה זכה לאחד מלהיטיו הגדולים ביותר, ואחד מנכסי צאן וברזל הגדולים ביותר בפנתיאון המוסיקה הישראלית : השיר "הבלדה לשוטר אזולאי" (מילים: אהוד מנור, לחן: נורית הירש) , שביצע בפסקול הסרט "השוטר אזולאי" (בכיכובו של שייקה אופיר). אושיק מסביר שהחיבור בין המילים, הלחן, והסצינה בסרט , יצרו תשלובת מנצחת , והוא מודה, שאיש לא האמין שהשיר יזכה לכזו סנסציה בלתי נתפסת. כמו כן, הוא ביצע את השיר המצליח "עיר מקלט" בפסקול הסרט "כץ וקרסו" .

לאורך השנים, אושיק יצר שם של אדם שבוחר את שיריו בקפידה, ובעל חוש מיוחד לבחור שירים . הוא מסביר לי, שהוא בוחר שיר לפי : א) הטקסט – הוא מבצע אך ורק טקסטים שמדברים אליו ומביעים מחשבתו.

ב) הלחן – הלחן צריך להיות מתאים למילים. הוא צריך להעביר את המשמעות של המילים. כמו כן, אושיק עבד תמיד עם מוסיקאים שהוא אוהב ויודעים לתרגם רעיונותיו לכדי מוסיקה.

כלומר, הקשר בין המילים והלחן חייב להיות בלתי נפרד ומשלים זה את זה. זה השילוב המנצח לפי אושיק.

אושיק 1

בשנת 1974/5 הוציא את אלבומו השני , “אושיק לוי", שהמשיך בקו הפופ-רוק, אך שילב נגיעות יותר עדינות . להיטי האלבום היו : “יונתן סע הביתה" (מילים: יהונתן גפן, לחן: נפתלי אלטר), “ניגון עתיק", “זה מכבר", “אגדת דשא" , “רגליים" וכו'. באלבום השתתפו המוסיקאים : קובי אשרת, מתי כספי, נפתלי אלטר וכו'.

ב-1976 מוציא לוי יחד עם נפתלי אלטר את האלבום המופתי "איפה טעינו", שנחשב לאחד מאלבומי הרוק הישראלי החשובים בשנות ה-70. השירים הבולטים באלבום היו : “איפה טעינו", “זכרון יעקב", “תור א.ב.ג.”, “הבכי" וכו' והוא קיבע מעמדו של אושיק כמבצע מצויין, שיודע לבחור שירים מצויינים וליצור אלבומים מצויינים.

בשנת 1978 זכה אושיק ללהיט "טוליק"(מילים:רמה סמסונוב, לחן: נפתלי אלטר) , שביצע בפסטיבל שירי הילדים אותה שנה, והפך לאחד השירים המזוהים עם לוי עד היום.

ב-1980 הוציא את האלבום "חדש וקצת ישן", שכלל בחלקו גרסאות מחודשות לשיריו הישנים ושירים שלא נכללו באלבומיו עד כה (כ"טוליק" האלמותי).

באותה שנה, 1980 ,הקליט עם נפתלי אלטר את "ילדים על הגדר" , וב1981 את "הולך ושר" ו"ציפור אחת ביד". באותה שנה (1981), ביצע בפסטיגל הראשון את "דג הזהב" ובפסטיבל שירי ילדים 1982 ביצע את "ילד אתה שואל".

בשנת 1985 הוציא אושיק לוי את תקליטו "לילות שרב" שעיבד והפיק מתי כספי ואת כל מילות השירים כתב זאב טנא. אושיק מספר כי בזמן העבודה על האלבום הזה, הוא למד רבות ממתי כספי כיצד מפיקים ועושים אלבום במקסימום איכות עם מינימום עלות, וזה מלווה אותו עד היום בעבודתו המוסיקלית.

האלבום כלל את הלהיטים : “כמו בסרט", “לילות שרב", “אפשר היה למשוך את זה שנים", וכו'.

כמו כן , הוא הקליט באותה שנה את השירים “רעידת אדמה” ו"שרה ודוד".

בשנת 1990 הוציא אושיק את תקליטו "בקצה ילדות" , כמחווה להוריו ולילדותו. באלבום , אושיק חזר לשירי הלדינו שליוו ילדותו בירושלים, אותם שירים שלא ביצע בילדותו (כשראשו חשב על רוקנרול) ובכך סגר מעגל . הוא רצה באלבום להביא עיבודים , טקסטים וגרסאות יותר רוקיסטיות וחדשניות לשירים הישנים, שעד כה עובדו בסגנון תזמורתי סימפוזיוני. הוא פנה לכותבים כעלי מוהר ז"ל, רחל שפירא, ולמפיק המוסיקלי עדי רנרט וטכנאי הקול יועד נבו ,ויצר אלבום יוקרה ומושקע שהניב כמה להיטים כ"יד קטנה", “עצי השקד", “בקצה ילדות" וכו'.

זה אחד האלבומים שאושיק לוי הכי גאה בעבודה הקשה שהשקיע בו.

ב-1995 הוציא את אלבום משירי יהודה אטלס בשם "לפעמים ,לא בכוונה" , שהלחין שיריו נפתלי אלטר ועיבד והפיק מוסיקלית נתן כהן.

בשנת 2003 יצא האלבום "אושיק לוי וחברים- אבל כולם" , שקיבץ שירי שני ערבי מחווה שנערכו ב-2002 משיריו במרכז עינב, בהשתתפות : אסף אמדורסקי,ברי סחרוף, מיכה שטרית,אביתר בנאי וכו' . האלבום כלל שיר אחד מקורי שכתב אהוד מנור ללחן של נפתלי אלטר- “אבל כולם".

ב2005 הוציא את האלבום "אומר שירו בשקט", שאת רובו הפיק ועיבד אדם גורליצקי, והשתתפו בו : קובי אוז, דניאל סלומון,מיקי גבריאלוב, יהודה פוליקר, קורין אלאל וכו'.

בשנת 2010 הוציא אושיק את האלבום "קול וחומר", שהוא מגדיר כאלבום שונה ואחר ממה שעשה. האלבום הינו אלבום קאברים ל"משינה”, "החברים של נטאשה" וכו' (מלבד שיר אחד – “קול וחומר”) לשיריו של אושיק בעיבודים מחודשים והפקה של זיו ריינר. השיר היחידי החדש והמקורי באלבום ,הינו "ילדה שלי" שכתבה נועה, בתו של אושיק.

בימים אלה אושיק חבר הנהלה ב"אשכולות" (שהקים ומנהל מנכ"ל החברה, אילי גורליצקי) שדואגת לזכויות המבצעים ועושה חיל בכך. כמו כן, הוא מוסיף להופיע, לאסוף חומרים לאלבום חדש וממשיך בלעשות את מה שהוא הכי טוב – להיות אושיק לוי !

תודתי הרבה נתונה לאושיק לוי על הזמן שהקדיש לי לצורך הכתבה.

20140715_115035

כתב, ערך,תחקר וראיין: דודי פטימר, חוקר מוסיקלי.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s