סיפור הצלחה – סיפורו של המוסיקאי משה נוי- כותב ומתחקר : דודי פטימר

רשומה רגילה

 

10391549_134062809604_6998892_n

חיי הבידור של ישראל החל מיום הקמתה ועד ימינו , עברו תהפוכות רבות , בעיקר בתחום הבידור המוסיקלי , וזה ניכר בשואו , בהצגה, במקצועיות ומשיכת תשומת לב הקהל . אחד האנשים שתרמו להתפתחות תופעת התזמורות בישראל , היה משה נוי, שעוד מנעוריו ועד פרישתו מעולם המוסיקה , בלט והיה חלוץ בתחום זה.

 

משה נוי נולד בחולון ביוני 1948 . אביו היה חבר אגד ואמו עקרת בית. בהיותו בגן, קיבל במתנה חליל והחל להשתובב עימו ולנגן . הצלילים ששמעו בביתו היו ביג בנד, מוסיקה ביידיש,רוסית וכו'. יחד עימו בן ובבית ספר היה המנצח , הכנר והוויולן הנודע פנחס צוקרמן.  עוד בגיל קטן החל משה ללמוד חליל וחלילית אצל מורה.

 

בהיותו בכיתה ד'  קנו לו קלרינט . הוא החל לנגן בתזמורת של המפ"איניקים בחולון עם חבר'ה מבוגרים . כמו כן, הוא החל לנגן בלילות עם הבסיסט בלוך  מוסיקת אופרה. משה מאוד נמשך לקפה "סבוי" בחולון, בו ניגנו מיטב נגני הביג בנד והג'אז של אותה תקופה, והוא נהג להגיע כילד ולנגן עימם .  

 

לפרנסתו, החל לנגן מוסיקה לריקודי עם בבתי הספר בחולון , יחד עם איציק גליקסמן (על אקורדיאון) . בהיותו בן 12 הקים תזמורת משל עצמו יחד עם אקורדיאוניסט בשם שלויימה ומתופף מצרי מבת ים בשם טומי . מדי שישי הם הופיעו בערבי ריקודים בבריכה בחולון ובאולמות אירועים מקומיים .  בהיותו בן 13, בבר המצווה שלו ב"בית המהנדס" הופיע עם תזמורתו . באותו זמן, הושפע מאוד מהסקסופוניסט מוטק'ה נדיר ומדוויקו פיטשון , לצד השפעות מאריך טייך, הלב והנשמה של תזמורת חיל אוויר ופאול קוסלה.

 

 

בתקופת היותו בתיכון לאומנות "רננים", החל ללכת לבורסת הנגנים של אז, קפה נגה המיתולוגי . עוד בערב הראשון שלו בנגה, לקחו אותו ל"חלטורה" לחתונה בראש העין .

בהיותו בכיתה ה' , מכיוון שהתעסק בעיקר במוסיקה ולא השקיע בבית הספר, הוא פרש מבית הספר והחל לעבוד במוסך "אגד" כחשמלאי רכב , לצד לימודים בבית ספר אקסטרני בלילה .

 עם אריס סאן בפורטונה

במוסך, הכיר את מיקי פלד (האמרגן הנודע) , שניגן על סקסופון אז, ומשה החל להחליף את מיקי בחלטורות . בשנת 1964 , במהלך היותו בנגה, פגש באריס סאן, שהיה כוכב הזמר היווני החדש אז, שהזמין אותו לעבוד עימו ולנגן עימו . משה מגדיר תקופה זו כחברות אישית עם אריס סאן ופריחה מקצועית . בתזמורת אותה תקופה היו לצד אריס סאן ומשה נוי  : לזר בואנו על אקורדיאון, חיימה המתופף , עמי פרנקל ז"ל בסיסט .

ההרכב השתתף בתקליטוניו הראשונים של אריס .  בשנת 1966 עזב את תזמורתו של אריס סאן, לקראת גיוסו לצבא.

 עם אריס סאן

במקביל הקים משה תזמורת חלטורות משל עצמו בשם "המבדרים".

 

 בחודש מאי  1966 התגייס לצה"ל ושירת בתזמורת חיל אוויר כראש חוליה . בין האנשים ששירתו עימו היו מאיר שפייזר, אברהם פנגס, יעקב אוריאל, קרול אברמוביץ', אריה זכריש, בני זלוכין, דוד קריבושה (לקראת סוף שירותו), עמי פרנקל (לקראת סוף השירות) וכו'.

 בתזמורת חיל אוויר

משה מגדיר מחזורו כמחזור הכי קשה והכי מקצועי עד אותם ימים, שכן הוא מגדיר כי היה ה"בנד לידר" הראשון הן כזמר והן כאחראי על התזמורת. הוא מספר, כי בתזמורת חיל אוויר למד היטב את נושא ה"ביג בנד" בארץ.

 במקביל לשירותו הצבאי, גם ניגן עם "משה נוי ותזמורתו"  בחלטורות ואירועים אזרחיים.

 

בשנים -1970-1973 , לאחר שחרורו, הקים את תזמורת "האלמוגים" בה היה בין השאר  איתן מסורי.

 10391549_134062784604_5166870_n

בשנת 1973 הקים את להקתו "משה נוי והדולפינים", ש"שרדה" הכי הרבה זמן משאר להקותיו. בלהקה ניגנו בין השאר  ג'קי טל, ולריו סגל, שמעון אבן צור, יוסי פרי ותקופה מסויימת אף איתן מסורי.

 

עד מהרה, הפכה התזמורת להפוך לאחת התזמורות המובילות ביותר בארץ בתחום הבידור והאירועים, עד כי אנשים קבעו תאריכי חתונה בהתאם ללו"ז של משה נוי.

 

בשנת 1978 גבר הביקוש לתזמורת גם בחוץ לארץ .עקב כך, ולריו סגל עזב את ההרכב.  נוי לקח את משה לוי, ארז נץ, אילן ווייל, דובי קיזנשטיין וריקי מנור והקים הרכב חדש ל"דולפינים".   מכיוון שהלהקה הייתה "מפוצצת" מוסיקאים מחוננים , ההרכב התפרק מהר מאוד.  ההרכב במתכונת זו  פעל עד שנת 1980 .

 באותו זמן,  קיבל נוי טלפון ממרקו בכר, שביקש להצטרף ללהקתו יחד עם הבסיסט והזמר דודו רג'ואן ז"ל. כך קרה, וב1981 הקליט ההרכב את הגרסה העברית לSave Your Love (להיט חובק עולם של רנה ורנאטו)- דואט בין דודו רג'ואן לסימה עמיאל (דיכנה) שהפך ללהיט בן לילה . ההרכב ביצע את השיר גם בעברית, גם באנגלית וגם בערבית . הלהקה הוציאה תקליט ראשון ב1982 , הנקרא "Save Your Love" .

 https://www.youtube.com/watch?v=FHICSlGfdC8

בעקבות הצלחת השיר, חברת CBS הזמינו את הלהקה להקליט ולהופיע בגרמניה . הסולנית בגרמניה הייתה מירי מור .  שם, הקליטה הלהקה את תקליטה השני "אמור אמור" שזכה להצלחה רבה באירופה .  הלהקה פעלה עד שנת 1987 . משה נוי עבר עם להתגורר עם משפחתו  בארה"ב .

 הדולפינים

שם, בארה"ב נכנס משה לעסקי מסעדנות . ב1988 הקים תזמורת בארה"ב עם מוסיקאים אמריקאיים מלבד הגיטריסט הישראלי פדידה. התזמורת מנתה 17 איש.

 

בשנת 1993, במהלך ביקורו בארץ עקב מעברה של בתו שרון להתגורר בישראל,  חשב להקים גם תזמורת בישראל (לצד התזמורת בארה"ב) . ב"שידוך" הנגן שלו יוסי רגב, קבע משה פגישה עם שכנו של רגב,  איש הטלוויזיה דן שילון , שחיפש תזמורת לתכניתו החדשה. דן ביקש ממשה להכין קטע בסגנון תזמורתו של מגיש הטלוויזיה האמריקאי  הפופולרי ג'וני קרסון .

 

הפגישה התקיימה ב"גן אורנים" בשישי ב13:00 בצהריים. לאודישן הביא נוי תזמורת רבת נגנים (כולל הזמר דודו רג'ואן)   והפקה רחבה . תוך 8 תיבות מתחילת הנגינה , דן קיבל את משה לעבודה .

 

תזמורתו של משה נוי ליוותה את תכניתו הפופולרית של דן שילון – "במעגל עם דן שילון" , בין השנים 1993-2000 . במקביל ניגן והופיע משה גם בארה"ב , וזאת לצד קריירת האמרגנות שפיתח בארה"ב, והביא אמנים מהארץ ומחו"ל (ולהיפך) .

 10411812_10152466922501170_4501987532467914355_n

בשנת 2000, עם ירידת תכניתו שילון, חזר משה נוי להופיע בארה"ב בלבד עם תזמורתו. ב2001, במהלך הופעה גדולה בלאס וגאס, הודיע משה נוי על פרישתו מעולם המוסיקה .

 עם סטיבי וונדר

בימים אלה, משה מתעסק בעיקר בקריירת האמרגנות המצליחה שלו , וכן הקים מועדון לילה ביתי שם הוא מנגן ושר להנאתו בבית.

 

תודתי הרבה נתונה למשה נוי על שגולל בפניי סיפור חייו (עד היום) המוסיקלי וסייע לי בליקוט המידע והחומרים .

 דודי ומשה נוי 16.9.2014

כתב, ערך, תחקר וראיין : דודי פטימר, חוקר מוסיקלי.

 

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “סיפור הצלחה – סיפורו של המוסיקאי משה נוי- כותב ומתחקר : דודי פטימר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s