פסקול חייו – סיפורו של המוסיקאי והמעבד מרקו בכר – כותב ומתחקר: דודי פטימר

רשומה רגילה

 

 

20141219_133126

בימים אלה , הקו המוסיקלי הבולט בישראל הוא הפופ הים תיכוני : מיזוג בין רוק,פופ למוסיקה "מזרחית" – תעשייה המייצרת להיטים חולפים על ימין ועל שמאל . 

 

למעשה הסגנון הזה, "פופ ים תיכוני" והמיזוג הזה החל עוד בשנות ה-70 בישראל, עם מהפכן מוסיקלי בשם מרקו בכר, שלקח את המוסיקה היוונית שספג מהבית ומילדות , לקח את הרוקנרול עליו גדל ושירי ארץ ישראל, והתווה פסקול של דורות שלמים : עיבודיו העשירים מוסיקלית מיזגו תרבויות, היו חדשניים לפס המודרני העולמי והוכיחו עצמם במבחן הזמן .

 

מרקו בכר נולד בעיירה לום בולגריה בשנת 1947. בגיל שנה , 1948, עלה עם משפחתו לחיפה ומשם לטירת הכרמל. הוא נקרא מרקו על שם דודו (אח של אביו) שנהרג פרטיזן בבולגריה. מרקו הוא הקטן מבין שלושה אחים . אביו, משה בכר, ניגן על מנדולינה בתזמורת בבולגריה , וממנו קיבל , כנראה, את ההשראה המוסיקלית .

 

לאביו הייתה חנות צעצועים, ומרקו בן ה-3 נהג לקחת מפוחית פה שהייתה בחנות ולהתחיל לנגן עליה . בגיל 6 רצה ללמוד לנגן על אקורדיון וניסה לשכנע את הוריו לקנות לו אקורדיון (לא עניין של מה בכך, במשפחה פרובינציונית בטירת הכרמל של שנות ה-50) . מוצ"ש אחד , נסע עם משפחתו לטייל בחיפה, וראה חנות מלאת אקורדיאונים.  מרוב התרגשות הוא התעלף . למחרת, אביו קנה לו אקורדיון אדום . הוא לקח מורה פרטי והתקדם מאוד בנגינה. הוא למד מגיל 6 עד גיל 18 (עם הפסקות).

 20141219_133135

עוד בנעוריו, נהג לנגן על אקורדיון במועדוני נוער וחתונות . בגיל 18 התגייס לצה"ל. בנעוריו נהג לשמוע מוסיקה ישראלית , מוסיקה בולגרית ומאוחר יותר רוקנרול.

 

בשנת 1965 התגייס לשריון כטנקיסט בחטיבה 7. הוא עשה בחינות כאקורדיוניסט לצוות הווי חיל שריון (בפיקודו של אנדרה צווייג) . שם, למד להתמקצע בתחום העיבודים מאילן מוכיח. בשנת 1968 השתחרר מרקו וקיבל הצעה ממלון קרלטון בנהריה להופיע עם להקה משלו . הוא הופיע עם להקת קצב שהקים : להקת "רינגו סטאר" – אלי עובדיה (זמר) , דוד בן הרוש (גיטריסט), מרקו בכר (קלידים ועיבודים).  הלהקה זכתה לפרסום באיזור הצפון ופעלה בין השנים 1968-1970 . במלון, הכיר מרקו את מי שתהפוך לאישתו, יפה, ובשנת 1970 התחתנו.

רינגו סטאר

 

בנהריה , לאחר ש"הרינגו סטאר" התפרקו, הקים עם חברו ג'קי בר און את להקת ה"סול מן"(שעברה מספר גלגולים) . היה זה ב1970 . הלהקה הוחתמה במשרד האמרגנות של חיים סבן ויהודה טלית ,  וקיבלה הצעה להופיע במועדון "פאר" ברמלה , וניגנה את מקצבי הSoul Music החדשים של אותה תקופה והפכה להיסטריה . הלהקה הקליטה 2 שירים מקוריים : "Everytime" שכתב ג'קי בר און (סולן הלהקה)  והלחין ועיבד בכר, ומאוחר יותר את השיר "שלי את" שכתב חיים אלגרנטי (מלהקת "האריות") ועיבד מרקו בכר.  הסולן ב"שלי את" היה דורון כהן ז"ל (מ"צאל יונגרייז וההדים" וה"קרייזי סטריינג'רס") שמילא מקומו של בר און, עת ישב שבעה על אביו . השיר בוצע בסרט הטלוויזיה "פופ" שעסק בלהקות הקצב הישראליות . 

 20141219_133113

כמו כן, הלהקה השתתפה ב"מקצב 70" , וקיבלה הצעה לנגן בהצגה "בקרוב אצלכם" (אמרגן: גיורא גודיק, מוסיקה:יאיר רוזנבלום) , אך לבסוף הרעיון נגנז. בהצגה היה אמור להיכלל לחנו של יאיר רוזנבלום למה שיהפוך ל"בוא אלינו לים" (של להקת חיל הים).

 

מרקו היה ב"סול מן" עד שנת 1972 . לאחר מכן, הוא חבר לזמר היווני מאקיס שלקח אותו לנגן עימו מוסיקה יוונית בחלטורות וחתונות. מרקו ניגן איתו שנתיים , בין השנים 1972-1974.

 

במקביל, בתחילת שנות ה-70 , הכיר את האמרגן דני יצחקי (שעבד במשרד של סבן-טלית) , שהזמין אותו לעבוד עם זמר חדש בארץ שמופיע במועדון "אריאנה" בשם טריפונס. מרקו החל לעבוד עם טריפונס הן כקלידן והן כמעבד מוסיקלי , והשלאגר הראשון שלהם יחד היה "דיר לה דה דה" (שכידוע, הפך ללהיט של המדינה באותם זמנים וקלאסיקה נצחית עד היום) , "אגוניה" ושאר אלבומיו של טריפונס בשנות ה-70 , עובדו ע"י בכר . כמו כן , הם הופיעו יחד בכל רחבי הארץ ובאמריקה , וזכו להצלחה מסחררת.  

 20141219_132350

לאחר שצבר "שם" של מעבד מקצועי , החל לעבד ולעבוד עם מיטב הזמרים בז'אנר היווני והטורקי של אותה תקופה כ: ניקולס, גראציה, נינו, לויטרוס ובשנים מאוחרות יותר גם לשלומי סרנגה, איציק קלה,איזאקיס, צלילי העוד (נעימת "פופ עוד" שהלחין ללהקה ,שימשה  אות התכנית "על הדבש ועל הכיפאק" בגל"צ)  וכו'. בנוסף, המשיך להלחין לזמרי שוליים בשנות ה-70 : פופי, אודטה, יגאל נוף וכו' .

 

במקביל, באחת ההופעות עם טריפונס, בשנת 1973,  פנה , באחת ההפסקות , אל הזמר גבי שושן והשמיע לו מנגינה שהלחין עם האקורדיון . גבי התלהב מהמנגינה אך לא עשה עם זה מאומה . זמן קצר לאחר מכן , נסע עם טריפונס לסיבוב הופעות באמריקה . לאחר שחזרו לישראל עקב מלחמת יום הכיפורים, שמע מרקו ברדיו שהשיר שנתן  לגבי שושן ושכח ממנו  – "להשתטות לפעמים" הפך להיט מקום ראשון ברדיו ובמצעדי הפזמונים . גבי העביר את השיר לאילן גולדהירש, וצלצל לעדכן בכך את מרקו שהיה בארה"ב, וכשחזר בכר לארץ – גילה שהשיר הפך לשלאגר היסטרי.

 

בהמשך, עבד באולפנים עם גרי אקשטיין, עוזי פוקס, מאיר ישראל ,איקי לוי, שמוליק בודגוב וכו' . מרקו מיזג בין הרוק ליוונית – נוסחה שעיצבה בין השאר את הפסקול של המוסיקה הישראלית .

  20141219_133155

ב1975 , עקב מעברו של טריפונס להופעות באמריקה , עזב אותו מרקו (שרצה להישאר בארץ) ,הצטרף ללהקת "הפסגות" והחל לכתוב ללהקה שירים כ"רוזה רוזה" ,"הכוכב שבשמיים" וכו'.

 

בשלב מסויים, הפך את "הפסגות", ללהקת אולפנים (נוסף להופעותיה) וליוו את מיטב הזמרים הטורקיים והיווניים .

 הפסגות

בסוף 1980 הצטרף ללהקת "הדולפינים" של משה נוי, והלהקה הקליטה ב1981 את הלהיט הענק "שמרי לי אהבתך" (גרסא עברית לSave Your Love ) שביצעו דודו רג'ואן וסימה עמיאל (דיכנה) ועיבד מרקו בכר.

 

הלהקה הוציאה תקליט ב1982 , ובמקביל ניגן מרקו עם דודו רג'ואן במועדונים ובחתונות.

 

בעקבות הצלחת השיר, חברת CBS הזמינו את הלהקה להקליט ולהופיע בגרמניה . הסולנית בגרמניה הייתה מירי מור .  שם, הקליטה הלהקה את תקליטה השני "אמור אמור" שזכה להצלחה רבה באירופה .

 הדולפינים

בשלב מסויים, מקבל מרקו טלפון ממועדון "מתאוס" הצעה להופיע בארץ עם תזמורתו של חברו הבזוקאי צפי ,עזב את "הודלפינים" והחל לנגן שוב יוונית . לאחר שנה, עבר עם הלהקה לנגן ב"אלגל" בבת ים . ב"אלגל" גם הופיע שנה (עד שהמנהל פיטר אותו מטעמי "חסכנות")  .

20141219_131932

לאחר מכן , מרקו תפס עצמו בידיים והחל לנגן ולשיר (כזמר הפעם! ) לבדו שירי ארץ ישראל בטיילת, במועדון "הסנונית" (בבעלות איתמר כהן ודודו דור-"דוד זמר הים האדום", אחיו)  ובעוד מקומות וזכה להצלחה רבה. באותו זמן, פנה אליו הזמר איציק קלה שהזמין אותו לנגן איתו . מרקו ניגן עם איציק קלה 10 שנים (עד שנת 2000) ועבד עם שלומי סרנגה ויאניס (אחיו של ניקולס) . ב1991, לאחר מלחמת המפרץ קיבל טלפון להופיע במועדון "כובע של קש"  בירושלים  להופיע ולנגן עם שירי ארץ ישראל . במקביל, "האחים אזולאי" הפיקו למרקו קלטת מחרוזות של שירים גסים בשם "אמריקה אירופה" שזכתה להצלחה רבה.   בהמשך, הופיע באיזורי חן ובאירועים פרטיים, והחל להמעיט בלעסוק כמעבד. בימים אלה, מרקו ממשיך לשיר שירי ארץ ישראל במקומות שונים.

 דודי ומרקו בכר 19.12.2014

תודתי הרבה נתונה למרקו בכר על שפינה מזמנו וגולל בפניי סיפור חייו במסגרת הפרוייקט שלי לתיעוד המוסיקה הישראלית .

 

דודי פטימר, חוקר מוסיקלי.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s