" נשמה צוענית" – סיפורו של היוצר והזמר אנדרה צווייג- כותב ומתחקר: דודי פטימר

רשומה רגילה

19047_1313635485357_8153131_n

אנדרה צווייג נולד בעיר סאטמר שברומניה בשנת 1947 כאנדריי צווייג.עוד מגיל 6 למד לנגן על כינור ולשיר. יום אחד, בהיותו בן 10 , ראה הצגה בתיאטרון המקומי של להקה מבוקרשט. אנדרה הילד ראה בהצגה איש מלווה עצמו על גיטרה ושר והוא היה מהופנט, וביקש מאמו לקנות לו גיטרה . כך, יצא שהוא למד לנגן על כינור (היה חבר בתזמורת הסימפונית של בית הפיונרים ברומניה) וגם על גיטרה בתזמורת למוסיקה לריקודים .

 

בסוף שנות ה-50 ותחילת שנות ה-60, גל הרוקנרול החל שוטף את העולם כולו, וגם אנדרה "נדבק" בחיידק הזה. הוא וחבריו נהגו לשיר שירי טוויסט, רוקנרול, שירים באיטלקית וכו' . אנדרה נזכר, שבנעוריו, הוא וחבריו לתזמורת בית הספר הוזמנו להופיע באירוע מסויים . באותה תקופה, הרוקנרול היה אסור ונחשב "נטע זר" ברומניה, ואנדרה וחבריו, בתעוזה של נערי טיפש עשרה, עלו לבמה ושרו את "לטס טוויסט אגיין" (של צ'אבי צ'קר, יצא ב1961) וכל האולם רקד והתפרע. פתאום, מפקח בית הספר הגיע .

ביום שני, לאחר מכן , הוזמנו אנדרה וחבריו (שהיו יהודים), למשרד המנהל , והושעו מבית הספר ל-10 ימים .

20140523_145753

ב1 למרץ שנת 1964, בהיותו בן 17, עלה אנדרה עם משפחתו לישראל. הם עלו חסרי כל , והגיע ארצה רק עם בגדיהם, לפתח תקווה . מיד כשהגיע לארץ, הלך אנדרה לקפה נגה, ארסנל המוסיקאים של אותן שנים, ושם הכיר בחור בשם טומי , שהזמין אותו לצפת להופיע במועדון "השעות הקטנות" (של יצחק שרז) וב"לילות כנען", למשך שלושה חודשים . שם, ליווה בין השאר את הזמר המפורסם לאו פולד.

20140523_150313

על אף שרצה אנדרה להיות קרבי, בשל משיכתו למוסיקה ואומנות, הוא החליט ללכת להיבחן ללהקה צבאית. אנדרה התגייס בשנת 1964 למחזור האחרון של חטיבה 7 בשריון , והיה בקורס נהגי טנק שרמן . בסיום הקורס, הוא הביא איתו את הגיטרה למסיבת הסיום והחל לשיר ולנגן לחבר'ה. באותה מסיבה, היה נוכח קצין החינוך של הגיס. הוא התרשם מאנדרה, ובשנת 1965 סופח ללהקת גייסות השריון.

20140523_150848

אולם, זמן קצר לאחר מכן, גורודיש , שרצה להקים צוות הווי משלו, לקח את אנדרה אליו ומינה אותו להקים צוות הווי שריון . למעשה אנדרה היה מייסד צוות ההווי. היה זה בשנת 1965 , כשבהתחלה היה רק אנדרה והגיטרה. עם הזמן, הצטרפו עוד אנשים . אנדרה היה מפקד צוות ההווי. אנדרה שירת בצוות הווי השריון עד שנת 1970, כשבמהלכן הוציאה הלהקה תקליט אחד בשם "חצופים בצריח" (1970).

לאחר השחרור , באוקטובר 1970, משרד התיירות הזמין את אנדרה לירושלים , וביקשו ממנו להצטרף לצמד עם זמרת בשם רחל, לסיבוב הופעות בחו"ל לקידום התיירות בארץ. אולם, כעבור זמן קצר, הצמד התפרק בשל געגועיה של רחל לישראל.

אנדריי ורחל

לאחר מכן הקים צמד עם ריקי מגל (לימים ריקי מנור) שתועד על גבי תקליט. לאחר מכן הקים צמד עם זמרת בשם שרה גור שגם התפרק.

20140523_144829

תוך כדי השנים הללו, אנדרה הקליט שירים גם כסולן , שיצאו על גבי תקליט. ב1972 בפינלנד, הכיר עיתונאית ומבקרת מוסיקה פינית שתהפוך לאישתו לעתיד.

בשנת 1973 , במלאת חצי יובל למדינה, רצה משרד התיירות (בשיתוף האמרגן שמואל צמח) לשלוח את אנדרה לקופנהגן למופע מיוחד.

במהלך החיפוש אחר זמרת שתתלווה אליו כצמד, פגש את פנינה בריק מרעננה, שלא הייתה בלהקה צבאית, אך הייתה חדורת מוטיבציה להצליח כזמרת. הם החלו לעבוד ולהקליט שירים , וההרמוניה הקולית ביניהם הייתה יוצאת מן הכלל.

20140523_151311

שמואל צמח שלח אותם יחד לקופנהגן , ונוצר הצמד "פנינה ואנדריי" ,שזכה להצלחה רבה שם בקופנהגן. לאחר שחזרו לארץ, צמח רצה להמשיך עם מופע חצי היובל למדינה והם רצו עם המופע הזה במשך שנה שלמה : פעמיים בשבוע באופן קבוע : הופעה בהבימה והופעה בתיאטרון ירושלים.

 

תוך כדי, פנינה ואנדרה, ששילבו שירי עמים מכל מיני שפות, הופיעו בכל רחבי הארץ בקיבוצים וזכו להצלחה רבה. הם החלו ללקט חומרים לתקליט משלהם , ובכירי הכותבים בארץ פנו אליהם להציע להם שירים.

 

אחד מהם, היה מוסיקאי צעיר ודי אלמוני בשם אריאל זילבר, שהציע להם שיר שכתב בשם "רוצי שמוליק". הם דחו, כי חשבו שהשיר "שטותי" (ולימים התברר כמובן כי טעו, ופספסו את אחת הקלאסיקות הגדולות במוסיקה הישראלית) .

פנינה ואנדרה הקליטו מספר שירים (שיצאו על תקליטונים), שהמצליחים בהם היה "רק רגע יחיד", “קסמי אהבה" וכו' שכיכבו במצעדי הפזמונים . בשנת 1973 , הופיעו פנינה ואנדרה בפסטיבל הזמר החסידי עם השיר "אליהו הנביא".

 

למעשה, באותן שנים, הם הופיעו בכל מקום ובכל אירוע (כולל בטלוויזיה, בתכניות “שרתי לך ארצי” של דן אלמגור) . הצמד התפרק באמצע שנת 1974 .

בשנת 1975, הגיעה לארץ להקת ריקודים גרוזינית שנקראה “להקת הריקודים הגרוזינית של ישראל”, וחיפשה זמר ישראלי שיהיה מנחה וישיר בגרוזינית (ואנדריי לא ידע גרוזינית). הם פנו לאנדרה, שנענה ונסע איתם לאמריקה . יחד איתו היו יוסי קריבושה (אחיו של דוד) וישראלה קריבושה (זמרת).

 

הלהקה הופיעה בכל רחבי אמריקה מחוף לחוף. זה נמשך כ-7 שבועות.

 

לאחר מכן, בשנת 1976 , הוזמן אנדרה שוב להופיע מטעם משרד התיירות , הפעם בסקנדינביה, לפסטיבל בינלאומי לפולקלור , והוא הופיע, מלווה רק עם הגיטרה שלו, עם שירים ישראליים,חסידיים וזכה לאהדת הקהל הרבה.

 

שם בסקנדינביה, במועדוני הלילה ,אנדרה הופיע עם שירים מקוריים משלו ,במקביל לשירי הפסטיבל . שם, פנה אליו מפיק שוודי , שהתלהב מהופעותיו של אנדרה בפסטיבל, והציע לו להקליט שירים מקוריים משלו ולהפיק לו אלבום משלו . האלבום יצא בשוודיה ונקרא Endless Waves .

ככככ

ב-1980 חזר אנדרה לישראל , והופיע בכל מיני מקומות : קיבוצים, חתונות וכו'.

 

ב-1981 הוא הופיע בשגרירות פינלנד בהרצליה , ולאור הצלחת ההופעה, פנה אליו המפיק גיורא נאור, לצאת במופע של שירים צועניים .

 

המופע נקרא "בלדה צוענית" והוא יצא בשנת 1982 בהצלחה רבה . במופע השתתפו עם אנדריי, המוסיקאים : באלדי אולייר (אשף גיטרת הפלמנקו), גרישה אבין (כינור) ובנצי ברונשטיין (גיטרת בס) . המופע רץ במשך שנתיים כ-420 הופעות .

בשנת 1984, הופיע אנדרה רבות במועדון "עומר כייאם".

זמן קצר לאחר מכן, בעקבות עבודתה של אישתו, העתיק אנדרה מגוריו לפינלנד , יחד עם אשתו ובנו.

שם בפינלנד, בין השנים 1984-2010 היה אנדרה לחזן הראשי בהלסינקי.

10647001_10205999157602409_5737292090924075649_n

בשנת 1985 הצטרף ללהקת טרובדורים בשם "לה קבאליירס" שזכתה להצלחה רבה בפינלנד , והחל מ1988/9 , הלהקה, עם אנדרה כסולן, הופיעה רבות בטלוויזיה הפינית.

 

באותה תקופה, הוציא אנדרה תקליט בסקנדינביה , ממנו היה להיט בשם "פיקו מייס"( “איש קטן") שהושמע הרבה ברדיו והפך ללהיט ענק שם (עד היום).

גם לאחר שהלהקה התפרקה, אנדרה הוסיף להופיע בכל מקום אפשרי בפינלנד והפך לדמות תרבותית משמעותית שם (עד היום) .

 

ב5 מאי 2010  נערך מופע פרידה מאנדרה ( לרגל עזיבתו את פינלנד ושובו להתגורר בישראל) בתיאטרון הגדול בסאבוי בהלסינקי , עם אמנים מקומיים נודעים ואורח מיוחד: חברו הותיק של אנדריי- באלדי אולייר .

אנדרה ובאלדי

בנוסף,  לקינוח, שגרירות ישראל עשתה פרידה מאנדריי אחרי כל כך הרבה שנים , כאות הוקרה למען העבודה הרבה שעשה למען ישראל בסקנדינביה,  ואנדריי למעשה הישראלי היחידי שקיבל כזה כבוד מטעם שגרירות וממשלת ישראל ( עם הזמנות רשמיות מטעם מדינת ישראל) . בנוסף, הקהילה היהודית גם היא ערכה מופע פרידה מאנדריי.

 

בשנת 2010 אנדרה חזר להתגורר בארץ, וכל קיץ הוא נוסע לפינלנד להיות מדריך טיולים שם לכמה חודשים.

תודתי הגדולה נתונה לאנדרה צוויג היקר על הזמן שהקדיש לי והעזרה בתיעוד תולדות חייו לצורך פרויקט תיעוד תולדות המוסיקה הישראלית שלי.

20140523_151919

כתב, ערך, תחקר וראיין: דודי פטימר, חוקר מוסיקלי.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s