"לוי, יוסי לוי" – סיפורו של הגיטריסט המיתולוגי יוסי לוי – כותב ומתחקר: דודי פטימר

רשומה רגילה

20150220_121549

יוסי לוי נולד ב1944 ב"הר הצופים" בהדסה ירושלים. ב1949 עבר עם משפחתו לרמת גן. אביו היה מודד ואימו הייתה מורה. בהיותו בן 7, נשלח ללמוד חלילית אצל גב' חוה פרידלנדר, ותוך שנה כבר ניגן מנגינות שלמות משמיעה. בטקסי בית הספר ובאירועי הכיתה, כבר נודע כ"נגן החלילית" של השכבה. בהיותו בן 10 החל ללמוד לנגן על כינור אצל אותה מורה. בגיל 14 עבר ללמוד בבית הספר "יהלום" . שם, מורהו היה המלחין והמורה למוסיקה הנודע יוסף הדר ("ערב של שושנים") . באותה תקופה, אמו קנתה לו גיטרה פשוטה ושלחה אותו ללמוד  לנגן אצל  מנשה בקיש. באותה תקופה הושפע ושמע מיטב שירי ארץ ישראל היפה. לימים, כשכבר הפך שם דבר במוסיקה, לקח שיעורי גיטרה גם אצל חלוץ הגיטרה בישראל- אגון קרטן ז"ל.

בהיותו בן 11, בחג פורים, השתובב עם מעין "נפץ" של שנות ה-50 ( מפתח חלול של ארון, גפרורים מסמר וחוט) ונפצע בעינו, עובדה שגרמה לעין אחת שלו להיות חלשה. עקב כך, צה"ל לא גייס אותו לשורותיו, אולם בשנים מאוחרות יותר לוי יתגייס מרצונו לשירות מילואים בתזמורת חיל אוויר ( שנות ה-70) .

לאחר שיוסף הדר שמע את לוי מנגן את האקורדים המדויקים של "ערב של שושנים" ( שהלחין לצמד הדודאים), הוא הזמין את יוסי לנגן בתזמורת המקהלה של בית הספר. באותה תזמורת היו גם תלמה אליגון ואלונה טוראל.

יוסף הדר ראה בלוי בן טיפוחיו ולקח אותו לנגן בהקלטות של שיריו באולפן. כנער, הוא ניגן בהקלטות של שירי הילדים של כוכבת שנות ה-50- מרים אביגל ( "בדרך לתבור", "בת הדייג") , בהקלטות הצמד "קופי ושרי" ( שרה אלבלינג וקופל) ועוד.

בשנת 1965, בהיותו בן 21, השתתף בהמלצת יוסף הדר, במחזמר המצליח של אילי גורליצקי ויונה עטרי- "שוק המציאות" . זו למעשה הייתה העבודה ה"מקצועית" הראשונה של לוי בתחום.

יוסי מעיד: " אריה לבנון היה האחראי המוסיקלי לשוק המציאות ,וחיפש גיטריסט להופעה. הוא התקשר לידידו יוסף הדר, וזה המליץ עלי וכך התקבלתי לתזמורת הליווי וזה היה קרש הקפיצה שלי לעולם ההקלטות  וההופעות. גם המלחין משה וילנסקי היה מגיע לחזרות וכך נוצרה ההיכרות בינינו והוא צרף אותי להקלטות שלו. כמובן גם אריה לבנון לקח אותי כנגן להקלטותיו המרובות לרדיו ולטלויזיה. בעיבודיו של אריה לבנון ניגנתי בהקלטות "השטן ואשת האכר" ( עם מיכל טל ואמנון ברנזון),וב- " החייט ואשת הסנדלר " ( עם שלומית אהרון).

ואז כמובן מלחינים  ומעבדים אחרים החלו לעבוד איתי . ביניהם: אלכס וייס ז"ל, שמעון כהן , נורית הירש,גיל אלדמע ז"ל,דוד קריבושי, קובי אושרת,וכו' " .

ב1968 למד במדרשה למורים למוסיקה בתל אביב ולאורך השנים לימד מוסיקה באופן פרטי. ב1981 לימד במדרשה עצמה.

לאורך השנים ניגן במיטב ההקלטות וההופעות של  גדולי האמנים בארץ ובחו"ל: אריק אינשטיין, יהורם גאון, "החלונות הגבוהים", יגאל בשן, אבי טולדנו, ששי קשת, שולה חן ( לה הלחין את השיר היחידי שהלחין בחייו- "שמור לי את יום המחר" מתקליטה הראשון "שלכם שולה חן", 1969), חוה אלברשטיין, ליאור ייני ( "הלוך הלכה החבריא") יוסי בנאי, אסתר עופרים, שלמה ארצי, שם טוב לוי, להקת "אנחנו כאן" ( להקת פולקלור רוסית) , רבקה זהר, בומבה צור, אסנת פז, עליזה רוזן ודבורה דותן, מיכל טל, מירי אלוני, רוחמה רז, מייק בורשטיין, אריק לביא, צילה דגן ועוד רבים וטובים.

כמו כן, יוסי הקליט והופיע עם נגן הקלרינט הבינלאומי גיורא פיידמן מוסיקת נשמה יהודית.

20150220_123722

ב1966 נכנסו חברי להקת החלונות הגבוהים ( אריק אינשטיין, שמוליק קראוס וג'וזי כץ) לסשן הקלטות! החזרות נערכו בביתו של שמוליק קראוס בת"א. כולם מכירים את הלהיט הקלאסי "אינך יכולה" (מילים: יורם טהר לב, לחן: שמוליק קראוס). בהתחלה מעבד השיר "אינך יכולה" היה יחזקאל בראון ז"ל. והקטע שמעטים יודעים: כמצויין לעיל, יחזקאל בראון היה אמון על העיבוד של "אינך יכולה" בתחילה, ובעיבודו זה, בנו ,רפי בראון ,נגן קרן יער, היה אמור לבלוט בשיר עם נעימת קרן! בתחילה, העיבוד היה איטי ושונה לחלוטין מהעיבוד המוכר לאוזנינו- כמו שני שירים שונים! במרץ 1966 הם נכנסו לאולפני רולי להקליט את הסשן ל"אינך יכולה" , כשהבסיסט הוא אמיל רם . שמוליק קראוס, בלשון המעטה, לא היה מבסוט בכלל מהעיבוד הסימפוזיוני , ובהוראתו ההקלטה נגנזה לחלוטין והושמדה לחלוטין (כביכול) ! לאחר מכן יחזקאל בראון הוחלף בזיגי סקרבניק ז"ל כמעבד ואמיל רם הוחלף בשמוליק ארוך ז"ל כבסיסט, והוקלטה הגרסה המוכרת, הפעם באולפני קולינור.

בין המופעים וההצגות הרבות  בהן השתתף כגיטריסט: "דבר מצחיק קרה לי בדרך לסואץ" ( 1968) , "פישקה החיגר" (1968) , במופעיו של יוסי בנאי ( "אין אהבות שמחות" "פרצוף של צועני"), "משהו לא נורמלי" (1969) ועוד.

כמו כן, ניגן דרך קבע בפסטיבלי הזמר השונים: פסטיבל הזמר והפזמון, פסטיבל הזמר המזרחי ( "דרור למנצח שיר מזמור"), פסטיבל שירי ילדים, פסטיבל שירים חסידיים ועוד.

20150220_124228

בשנות ה-70, השתתף כנגן קבוע בתכניות הטלויזיה, כחלק מ"שלישית נגנים" קבועה שכללה את עמי פרנקל ז"ל (בס), יוסי פפו לוי (תופים) ויוסי לוי (גיטרה) . הוא השתתף בין השאר בתזמורתו של רוני וייס בתכניתו המוצלחת של ירון לונדון- "עלי כותרת" . תכנית נוספת בה ניגן קבוע הייתה "שרתי לך ארצי" בהנחיית דן אלמגור ואו אליהו הכהן.

20150220_123629

נוסף לזאת, בקדם האירוויזיון 1978 בו זכה יזהר כהן עם "אבאניבי" ניגן יוסי בקדם האירוויזיון וב1979 ניגן בתחרות האירוויזיון שנערכה בירושלים, בו זכתה ישראל במקום הראשון עם השיר "הללויה" בביצועם של גלי עטרי ולהקת "חלב ודבש".

הישג נוסף לוי רשם, כשניגן עם התזמורת הפילהרמונית בניצוחו של ליאונרד ברנשטיין.

לאחר שנים של עבודה כעצמאי, כשגיטריסטים  צעירים וחדשים נכנסו למעגל ההקלטות, העדיף יוסי למצוא מקום עבודה כשכיר ואז התקבל בהמלצתו של מישה אפלבאום ללמד במדרשה למורים למוסיקה (במכללת לוינסקי) , ובמקביל התקבל לעבודה בשני קיבוצים גדולים : גבעת ברנר ונען שם  לימד עד יום מותו. יוסי לוי נפטר ב28.3.2016 ..

תודתי הגדולה נתונה ליוסי לוי על שפינה מזמנו לפגוש אותי ולגולל בפניי סיפור חייו בכדי לתעדו בדפי ההיסטוריה. כמו כן, תודה גדולה נתונה לי לעמנואל קרטן היקר על שליווה אותה לאורך התחקיר ויצר את הקשר עם יוסי.

20150220_130521

כתב, ערך, תחקר וראיין: דודי פטימר, חוקר מוסיקלי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s